Wybory samorządowe zaplanowane są na za 47 dni. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, proces głosowania tym razem zostanie ograniczony jedynie do miejsc stałego pobytu wyborców. Nie będzie możliwości otrzymania świadectwa uprawniającego do głosowania ani złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Osoby, które podczas ostatnich wyborów (do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej) złożyły wniosek o przeniesienie praw wyborczych (jednorazowe wpisanie do rejestru wyborców), ale nie mają stałego meldunku w Warszawie, muszą złożyć wniosek o rejestrację stałego pobytu lub o wpis do stałego obwodu głosowania, aby móc głosować w stolicy.

Sugerujemy, aby sprawdzić, czy jesteś zarejestrowany we właściwym stałym obwodzie głosowania, korzystając z e-usług dostarczanych przez Ministra Cyfryzacji lub mobilnej aplikacji mObywatel. Tutaj można przeglądać swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

W kontekście dużej liczby wniosków o wpisanie do stałego obwodu głosowania składanych tuż przed wyborami, zalecamy, aby nie odkładać tych czynności na ostatnią chwilę! Decyzję urzędu na temat wniosku można otrzymać w ciągu 5 dni.

Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia, mieszkańcy Warszawy będą głosować na:
Radnych dzielnicy,
Radnych m.st. Warszawy,
Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
Prezydenta m.st. Warszawy.
Wszyscy zostaną wybrani na okres 5 lat.

Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i zakończy o godzinie 21.00. Wyjątkiem są obwody specjalne – utworzone w domach opieki społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych – gdzie proces głosowania może zakończyć się najwcześniej o godz. 18.00, jeśli wszyscy uprawnieni do głosowania oddadzą swoje głosy.

Na terenie Warszawy, wyborcy otrzymają po cztery karty do głosowania. W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego, znak „X” można postawić tylko przy jednym kandydacie z jednej listy na karcie do głosowania. W wyborach na Prezydenta m.st. Warszawy, znak „X” można postawić tylko przy jednym kandydacie.

Głos jest nieważny, jeśli żadne pole obok nazwiska kandydata nie zostanie oznaczone znakiem „X”. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, co najmniej dwie linie muszą się przecinać w obrębie kratki. Wszelkie dodatkowe wpisy na karcie do głosowania, rysunki lub dodane nazwiska nie mają wpływu na ważność karty i głosu, o ile nie znajdują się w obrębie kratki przeznaczonej do głosowania.