W 2023 roku stołeczna przestrzeń miejska przeszła istotną transformację. Modernizowano trzy parki, pokryto rozchodnikiem ponad 3 km torów tramwajowych, a miasto zyskało dodatkowo około 100 tysięcy nowych drzew. Przeprowadzano także prace nad parkami kieszonkowymi, finansowanymi z budżetu obywatelskiego. Beton z podwórek i przystanków zastąpiono zielenią, co zaowocowało przyjemniejszym krajobrazem miejskim.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wskazał, że priorytetem jest zielona Warszawa. Dlatego sadzą drzewa i krzewy, tworzą nowe parki, modernizują stare, pokrywają torowiska rozchodnikiem i zastępują zbędny beton roślinnością. Wszystko to ma na celu uczynienie stolicy miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla życia.

W 2023 roku zakończyło się odnowienie trzech dużych obszarów zieleni: parku Pod Kopcem Powstania Warszawskiego, parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie oraz jednego z najbardziej ulubionych parków przez warszawiaków – parku Pole Mokotowskie. Wszystkie te miejsca zyskały więcej roślinności – w sumie posadzono tysiące krzewów, bylin i ponad 800 drzew parkowych. Dodatkowo, w parku Akcji „Burza” pojawiło się około 8,5 tysiąca sadzonek drzew leśnych. W parkach pojawiło się też więcej nowych ławek, zabawek dla dzieci czy udogodnień dla osób uprawiających sport.

Park Pole Mokotowskie przeszedł największą metamorfozę, gdzie zastąpiono betonowe stawy nowymi układami wodnymi z roślinnością szuwarową i atrakcyjnymi drewnianymi podestami. Warszawiacy docenili również zmiany w parku Akcji „Burza” na Mokotowie, gdzie oprócz platformy widokowej z odnowionym symbolem Polski Walczącej, zachwycają charakterystyczne wąwozy i kładka wśród drzew.

Stołeczny Zarząd Zieleni nie zakończył swoich inwestycji na trzech zmodernizowanych parkach. W 2023 roku rozpoczęto budowę parku linearnego Suwak na granicy Ochoty i Mokotowa oraz linearnego skweru wzdłuż ulicy Krasińskiego na Żoliborzu. Podpisano umowy na budowę 13-hektarowego parku Żerańskiego na Białołęce i dwukilometrowego parku linearnego, który powstanie nad obwodnicą Warszawy na Ursynowie. Dodatkowo, w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, powstawały parki kieszonkowe, skwery i zielone zakątki.

W 2023 roku posadzono około 100 tysięcy nowych drzew. Najwięcej z nich – ponad 90 tysięcy – zostało posadzonych na terenach administrowanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Pozostałe drzewa pojawiły się w parkach, na skwerach i wzdłuż pasów drogowych. Zielone zmiany są widoczne na Placu Trzech Krzyży, wzdłuż ulicy Kondratowicza, kolejnych odcinkach ulicy Marszałkowskiej czy nowego odcinka ulicy Lazurowej na Bemowie.

Pojawiły się także inwestycje mające na celu zazielenienie wybranych stołecznych ulic i placów. Nowe drzewa pojawią się m.in. przy ulicy Chmielnej, na ulicach Ordona i Jana Kazimierza, wzdłuż trasy tramwajowej do Wilanowa czy na placu Centralnym przed Pałacem Kultury i Nauki.

Zieleń zdobi coraz więcej warszawskich torowisk tramwajowych. W ostatnim roku przybyło ponad 3 km zielonych torów, a ich całkowita długość w stolicy wzrośnie w przyszłym roku do ponad 45 km.

Warszawskie Tramwaje zazieleniają torowiska różnymi gatunkami rozchodnika. Na niektórych trasach dodatkowo pojawiły się goździki, krwawnik, byliny, a nawet oregano. Rozchodnik znajduje się także na dachach przystanków autobusowych. W Warszawie jest już 90 przystanków z zielonymi dachami.

W 2023 roku, usunięto zbędny beton z wielu miejskich przestrzeni. Dzielnice i jednostki miejskie zastąpiły beton zielenią m.in. na skwerze Jacka Kaczmarskiego oraz na podwórkach przy ulicach Siewierskiej, Wilczej, Bonifraterskiej i Lewartowskiego.

Aktualnie nowym trendem jest rozbetonowywanie przystanków WTP. W 2023 roku, tramwajarze i ogrodnicy miejski zakończyli prace przy zakładaniu rabat z roślinami na ulicy Grochowskiej. Na dwóch platformach przystanku tramwajowego przy ul. Kickiego płyty chodnikowe zostały zastąpione roślinami – bylinami i kwiatami.