Otwarcie miejskiej poradni do leczenia niepłodności była dzisiaj celebrowane przez prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Podjęcie takiej inicjatywy stanowi wstęp do uruchomienia pierwszego ośrodka samorządowego w Polsce, skupionego na terapii niepłodności za pomocą metody in vitro. Ta nowa poradnia jest zlokalizowana w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie. W konferencji prasowej dotyczącej otwarcia placówki, swój udział wzięła także minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Rząd planuje rozpocząć finansowanie terapii niepłodności, włączając w to procedury in vitro, ze środków budżetu państwa już od 1 czerwca tego roku. Kwota 500 milionów złotych zostanie wyasygnowana na ten cel.

Izabela Leszczyna, podczas swojej wizyty w Warszawskim Szpitalu Południowym, wyraziła swoją radość z faktu, że publiczny szpital staje się miejscem powstania warszawskiego ośrodka leczenia niepłodności za pomocą metody in vitro. Minister zdrowia dołożyła, że jest zdania, iż nowoczesny ośrodek z doskonałym personelem ma wszystko, aby z powodzeniem prowadzić terapie niepłodności, od początku aż do końca: od diagnozy, poprzez leczenie, prowadzenie ciąży i opiekę okołoporodową.

Minister Leszczyna wyraziła swoje podziękowania dla władz Warszawy za dotychczas realizowany program miejski in vitro i tworzenie pierwszego samorządowego ośrodka leczenia niepłodności w Polsce. Wyraziła nadzieję, że inne miasta w kraju pójdą śladem stolicy i wkrótce również utworzą podobne placówki.

Prezydent Trzaskowski podczas swojej wizyty w poradni podkreślał, że otworzenie takiej placówki ma na celu wspieranie rodziców starających się o dziecko już od samego początku. Zapowiedział również, że chce stworzyć pierwszy samorządowy ośrodek leczenia niepłodności za pomocą metody in vitro w Polsce.

Ewa Malinowska – Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, która była obecna na inauguracji, podkreśliła znaczenie ochrony zdrowia jako podstawowego prawa każdego człowieka.

W ramach działalności miejskiej poradni leczenia niepłodności tworzone jest wsparcie kadrowe i logistyczne, a także laboratorium. Placówka będzie oferować dostęp do opieki specjalistycznej, w tym ginekologa, androloga, endokrynologa oraz psychologa. Oferowane będą również usługi wsparcia dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, którzy chcieliby zachować płodność na przyszłość poprzez mrożenie komórek rozrodczych.

Program in vitro realizowany w Warszawie przez lata został doceniony przez prezydenta Trzaskowskiego, który podziękował rządowi za przywrócenie finansowania tej procedury z budżetu państwa. Wspominał o ponad 2300 dzieciach urodzonych dzięki programowi i wydanych na ten cel ponad 50 milionach złotych. Z miejskiego wsparcia skorzystało już ponad 9,5 tysiąca par.

Warszawa szczyci się posiadaniem jedynego tak rozbudowanego systemu ochrony zdrowia na poziomie miasta w Polsce. To ponad 120 przychodni oraz 10 szpitali, z których 2 to szpitale ginekologiczno-położnicze, a 4 posiadają oddziały ginekologiczno-położnicze. Trzy miejskie szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Miasto finansuje również bezpłatne szkoły rodzenia. Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tysiąca warszawianek, które spodziewają się dziecka.

W 2023 roku, miasto uruchomiło działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK), który gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku.

Kultura i sztuka