Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, który został odkryty na placu Piłsudskiego w 2018 roku, od momentu jego powstania, wzbudzał liczne dyskusje i spory społeczne. W minionym tygodniu, dokładnie 2 maja, Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło decyzję o unieważnieniu tzw. decyzji lokalizacyjnej dotyczącej tego monumentu. Ta decyzja otwiera drogę do potencjalnej relokacji pomnika z miejsca, w którym obecnie stoi.

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Łukasz Ofiara, poinformował publiczność 2 maja o całkowitym unieważnieniu decyzji lokalizacyjnej wydanej przez Wojewodę Mazowieckiego w 2018 roku – decyzji, która umożliwiła powstanie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Decyzja ta została pierwotnie wydana przez ówczesnego Wojewodę Mazowieckiego, Zdzisława Sipierę, który obecnie jest radnym Prawa i Sprawiedliwości na Mazowszu.

W oficjalnym dokumencie opublikowanym na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii czytamy, że Ministerstwo wydało decyzję z dnia 19 kwietnia 2024 r. oznaczoną symbolem: DLI-II.7622.1.2024.KS.3, która unieważnia decyzję Wojewody Mazowieckiego Nr 8/II/2018 z dnia 2 lutego 2018 r., oznaczoną symbolem: WI-II.746.1.12.2018. Decyzja ta dotyczyła lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym dla przedsięwzięcia, które polegało na budowie konstrukcji przestrzennej Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, usytuowanego na działce ewidencyjnej nr 45/9, obrębie geodezyjnym 5-03-05, w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, województwo mazowieckie.