5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, podczas którego szczególny nacisk położono na honoryfikowanie zaangażowania wolontariuszy z Warszawy. W uroczystości brały udział osoby ochotniczo angażujące się w działalność społeczną z różnych części miasta.

Podczas ceremonii, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podkreślał jak nieocenione jest zaangażowanie wolontariuszy w działalność ponad 200 miejskich instytucji, takich jak domy kultury, muzea, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki czy Miejski Ogród Zoologiczny. Ponadto ich wkład w pracę organizacji pozarządowych jest bezcenny i fundamentalny dla ich funkcjonowania.

Niezliczone grupy osób codziennie angażują się w działalność non profit na terenie stolicy, wspierając rozwój społeczności Warszawy oraz realizację wielu inicjatyw i wydarzeń.

Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, dowodziła, że rok 2022 był rekordowy pod względem mobilizacji wolontariuszy, co jest powodem do ogromnej radości. W 2023 roku aż co czwarty mieszkaniec Warszawy zaangażował się w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu to wyjątkowy czas, aby podziękować wszystkim wolontariuszom za ich nieoceniony wkład. Z tej okazji, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” odbyła się Warszawska Gala Wolontariatu, której celem było docenić zaangażowanie mieszkańców Warszawy w sferę społeczną. Galę prowadziła Aleksandra Popławska, aktorka teatru TR i aktywistka społeczna, a wśród gości byli Jakub Wygnański, prezes Fundacji Stocznia; Dr Ewa Jarczewska – Gerc, psycholożka oraz Marcin Dorociński, aktor znany z zaangażowania w różne formy dobroczynności.

Organizacja takiego wydarzenia jest częścią większego projektu „Ochotnicy warszawscy”, który od 2016 roku realizowany jest przez samorząd miasta i ma na celu rozwijanie wolontariatu poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Projekt obejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie angażowania mieszkańców w wolontariat, rozwijanie ich kompetencji oraz tworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju i wsparcie wolontariuszy. Dodatkowo projekt oferuje szereg szkoleń, warsztatów, spotkań, debat i wizyt studyjnych dla organizatorów wolontariatu na terenie Warszawy.