Urząd dzielnicy aktywnie namawia do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, której celem jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń. Program ten kieruje się do osób prywatnych, będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub posiadaczy wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim budynku, który posiada samodzielna księgą wieczystą.

Inicjatywa ta oferuje bezzwrotną dotację na realizację dwóch celów: wymiany nieefektywnych pieców opalanych paliwem stałym oraz na termomodernizację domu. W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie nawet do 135 tysięcy złotych, jeżeli zakwalifikujesz się do najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo przewidywana jest suma do 1200 złotych na wykonanie audytu energetycznego.

Niemniej jednak należy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność potencjalnych wykonawców przed podpisaniem umowy. Żadna z instytucji obsługujących program, w tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze, gminy oraz wybrane banki, nie promuje ani nie poleca konkretnych firm, usług czy urządzeń.

Podstawowym narzędziem do weryfikacji wiarygodności wykonawcy jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warto też skorzystać z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) czy portalu podatkowego Ministerstwa Finansów, a także sprawdzić numer REGON firmy.