Schizofrenia jest określana jako choroba psychotyczna, która charakteryzuje się patologicznie zmienionym sposobem doświadczania rzeczywistości. Osoby cierpiące na tę chorobę mają trudności z prawidłowym odczuwaniem, postrzeganiem i oceną otaczającej ich rzeczywistości. Te trudności manifestują się m.in. poprzez nieadekwatne zachowania, reakcje i percepcję bodźców zewnętrznych.
Nietypowe dla zdrowych osób zachowanie oraz specyficzny sposób postrzegania świata zewnętrznego to cechy, które są obserwowane u osób zdiagnozowanych ze schizofrenią. Warto podkreślić, że przebieg schizofrenii może być różny, w zależności od indywidualnych cech danego pacjenta.
Do najczęściej spotykanych objawów schizofrenii należą: omamy, urojenia, chaotyczna mowa, zubożenie emocji, brak inicjatywy lub wycofywanie się (także w kontaktach społecznych), ograniczenie ilości i treści wypowiedzi oraz nadmierne pobudzenie bądź znaczące obniżenie aktywności psychoruchowej. Warto przy tym pamiętać, że to tylko przykładowe objawy, a nie każdy pacjent ze schizofrenią doświadcza ich wszystkich. Różnią się one także intensywnością. Jednakże częste występowanie tych objawów i ich silne nasilenie, a także poczucie odbiegania od społecznie akceptowanych norm powinno skłonić do podjęcia działań w celu udzielenia pomocy medycznej.
Interakcja z osobą, u której podejrzewa się schizofrenię, wymaga szczególnej uwagi, zrozumienia i odpowiedniego podejścia. Poniżej zaprezentowano kilka zasad postępowania z osobą doświadczającą objawów schizofrenii:
Zachowanie spokoju i empatii: Pozostawaj spokojny i opanowany. Wyrażaj empatię i zrozumienie dla sytuacji osoby z zaburzeniami psychicznymi. Nie zaprzeczaj treściom, które wygłasza chory i nie konfrontuj go z rzeczywistością, którą Ty widzisz.
Komunikacja: Mów jasno, spokojnie i wyraźnie. Unikaj agresywnego tonu głosu i gestów. Zwracaj się do osoby formalnie.
Zachowanie dystansu: Nie zbliżaj się zbyt szybko ani agresywnie, zachowaj bezpieczny dystans. Unikaj niespodziewanych ruchów.
Zrozumienie sytuacji: Zrozum, że nieprzewidywalne zachowanie może być wynikiem zaburzeń psychicznych. Zbieraj informacje na temat stosowanych leków i ważnych aspektów dotyczących zdrowia chorego.
Unikanie konfrontacji: Unikaj bezpośredniej konfrontacji, szczególnie jeśli osoba wykazuje agresywne zachowanie. Nie eskaluj sytuacji, unikaj używania siły.
Rozpoznawanie oznak zagrożenia: Bądź świadomy potencjalnych sygnałów, które mogą wskazywać, że osoba może być niebezpieczna.
Zabezpieczanie otoczenia: Zidentyfikuj potencjalne zagrożenia w otoczeniu i upewnij się, że zarówno osoba z zaburzeniami psychicznymi, jak i otoczenie są bezpieczne.
Dbaj o swoje bezpieczeństwo i w razie potrzeby wezwij pomoc pod numerem alarmowym 112.