Po raz piąty odbyło się wręczenie Warszawskiego Wyróżnienia Edukacyjnego imienia doktora Marka Edelmana. To prestiżowe wyróżnienie jest dedykowane stołecznym instytucjom edukacyjnym, które nie tylko rozwijają empatię wśród swoich uczniów, ale także promują pozytywne standardy społeczne i kształtują etykę społeczeństwa.

Warszawskie Wyróżnienie Edukacyjne pod patronatem Marka Edelmana jest przyznawane od 2020 roku. Mogą ubiegać się o nie zarówno publiczne, jak i prywatne szkoły podstawowe oraz średnie z terenu stolicy. Zasięg nagrody obejmuje również placówki wychowania pozaszkolnego i bursy prowadzone przez miasto stołeczne Warszawa. Główną inspiracją dla twórców nagrody była postać Marka Edelmana i jego słowa: „(…) najważniejsze jest to, (…) by nigdy nie pozostawać biernym wobec zła”.

Nagroda imienia Marka Edelmana docenia działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Promuje otwartość, solidarność, altruizm, empatię i nieakceptowanie obojętności. Inspiruje do budowania więzi międzypokoleniowych i zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podczas uroczystej gali w Muzeum Warszawskiej Pragi.

W bieżącym roku wyróżnienia zostały przyznane następującym placówkom: w kategorii szkół podstawowych – Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny (aleja Władysława Reymonta 25), w kategorii szkół ponadpodstawowych – V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego (ul. Nowolipie 8) oraz w kategorii placówek edukacji pozaszkolnej – Ognisko Pracy Pozaszkolnej z Ochoty (ul. Walentego Skorochód-Majewskiego 17).

Nagroda jest wyrazem docenienia działań podejmowanych przez całą społeczność szkolną w takich obszarach jak: edukacja na rzecz praw człowieka, walka z przejawami nienawiści, poznawanie historii i kultury społeczności żydowskiej, edukacja o Holokauście oraz historia opozycji demokratycznej w Polsce po 1968 roku.

Warszawskie Wyróżnienie Edukacyjne im. Marka Edelmana zostało ustanowione decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy (uchwała nr XXIV/687/2019 z dnia 13 grudnia 2019 r.) i jest przyznawane przez tę samą radę. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a partnerem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.