Projekt, którego główna idea skupia się na działaniach profilaktycznych przeciwko handlowi ludźmi, ma również zamiar podnieść stopień świadomości społecznej. Jego unikalne narzędzie, znane jako „Escape van”, jest innowacyjnym sposobem na dotarcie do jak największej liczby osób na terenie Polski.

Twórcy projektu obejmują holenderską policję, Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Uniwersytet Wrocławski, które zaprosiły do współpracy również polską Policję. Pierwsze oficjalne spotkanie miało miejsce o godzinie 10.00 w poniedziałek 23 października i zgromadziło ambasadora Królestwa Niderlandów, Daphne Bergsma, przedstawicieli miasta st. Warszawy oraz funkcjonariuszy holenderskiej i polskiej policji, z Komendą stołeczną reprezentowaną przez Zastępcę Komendanta Stołecznego Policji, inspektora Tomasza Znajdka.

Jednostka „Escape van” będzie dostępna dla publiczności do godziny 18:00 tego samego dnia, a także następnego dnia (wtorek, 24 października) od godziny 9:00 do 17:00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich.

Podobnie jak w koncepcji escape roomu, uczestnicy mają za zadanie znaleźć drogę wyjścia z pomieszczenia poprzez rozwiązanie szeregu tematycznych zagadek. Te zagadki tworzą sekwencję wydarzeń, które opowiadają historie osób, które padły ofiarami handlu ludźmi. Uczestnicy mają do wyboru trzy różne scenariusze opisujące metody wykorzystywane przez przestępców w handlu ludźmi. To mogą być historie Polaka, który wyjeżdża do pracy do Holandii, dziewczyny zaciągiętej w sex biznes, czy historie bezlitosnego wyzysku pracowniczego. Każdy scenariusz został stworzony na podstawie prawdziwych, dramatycznych relacji, a inspiracją do ich powstania były przypadki dokumentowane przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.

Handel ludźmi to przestępstwo o zasięgu globalnym, stanowiące trzecie pod względem dochodów nielegalne przedsięwzięcie (po handlu bronią i narkotykami). Polska jest krajem pochodzenia, tranzytu i destynacji dla ofiar tego procederu. Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Najpowszechniejszą formą jest wykorzystanie do pracy przymusowej, natomiast na drugim miejscu znajduje się zmuszanie do pracy w sex biznesie.