Coraz częściej służby policyjne otrzymują informacje od osób, które padły ofiarą oszustw dokonanych przez osoby podające się za pracowników instytucji publicznych, takich jak policja czy banki, lub bliskich krewnych. Spryciarze nie przepuszczają żadnej okazji do wyłudzenia pieniędzy. Wykorzystują zaufanie do oficjalnych instytucji oraz lęk ludzi przed utratą swoich życiowych oszczędności. Przypominamy zatem, że nigdy nie powinniśmy przekazywać naszych oszczędności osobom dzwoniącym do nas i proszącym o wsparcie finansowe. Warto pamiętać, że prawdziwi funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o wsparcie finansowe w ramach jakiejkolwiek akcji. Kiedy otrzymasz taki telefon, a masz wrażenie, że możesz mieć do czynienia z oszustem, natychmiast skontaktuj się z lokalnym oddziałem policji.

Plakat kampanii: „Nie daj się nabrać na wnuczka, na policjanta”. Wydaje się, że oszuści nie mają chwili wytchnienia, dzwoniąc codziennie do swoich potencjalnych ofiar i podając się za policjantów, pracowników banków lub krewnych. Oszuści tworzą wyimaginowane, dramatyczne sytuacje, które mają na celu przede wszystkim wyłudzenie pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Dla przykładu, osoba podszywająca się pod policjanta może informować o prowadzeniu tajnej operacji skierowanej przeciwko hakerom. Równocześnie próbuje przekonać rozmówcę, że jego oszczędności zgromadzone w banku są zagrożone i jedynym rozwiązaniem jest przekazanie ich na rzekome przechowanie policyjne. To jest jednak kłamstwo! W takich okolicznościach najlepiej natychmiast się rozłączyć i zgłosić incydent na numer 47 72 33 222 lub 112!

Podobnie powinniśmy zareagować, gdy dostaniemy telefon od osoby utrzymującej, że jest pracownikiem banku i informuje o nieautoryzowanych transakcjach na naszym koncie bankowym. W takich sytuacjach nigdy nie powinniśmy udostępniać naszych danych do logowania do konta.

Należy pamiętać, aby nigdy nie dzielić się hasłami, kodami i innymi danymi dostępowymi do naszych kont bankowych!

Czasem oszust może próbować podszyć się pod naszego wnuczka, syna lub znajomego, który jakoby znalazł się w nagłej sytuacji i pilnie potrzebuje pieniędzy. Oszust może prosić, aby gotówkę przekazać osobie trzeciej, która miała by ją odebrać, a nawet zasugerować, że pieniądze zostaną pozostawione w określonym miejscu, takim jak śmietnik, pod samochodem czy na ogrodzeniu.

Należy pamiętać, by nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym ludziom! Jeżeli spotkasz się z próbą oszustwa, natychmiast powiadom lokalną policję, dzwoniąc na numer 47 72 33 222 lub 112!

Przestępcy ciągle ulepszają swoje metody działania, dążąc do zdobycia naszych pieniędzy. Ofiarami oszustów mogą paść nie tylko osoby starsze, ale również osoby w średnim wieku. Warto zachować ostrożność i rozwagę. Przypominamy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego. Nie udostępniajmy nieznajomym naszych danych osobowych, informacji dostępnych do kont bankowych oraz gotówki i wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o zgłaszaniu każdej próby oszustwa do Policji!