W nadchodzącą noc z soboty na niedzielę, przystosowując się do czasu zimowego, obowiązkowo cofamy wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00. Służby miejskie, takie jak autobusy nocne i metro, zapewnią dodatkowe kursy, a miasto wynagrodzi strażnikom miejskim ich pracę w nadgodzinach. Godzina zostanie również „zamrożona” na monumentalnym zegarze wieży Pałacu Kultury i Nauki. Najbardziej dotkliwie przejdą tę zmianę foki w ZOO w stolicy.

Zegar na Pałacu Kultury i Nauki jest jednym z największych i najbardziej robiących wrażenie na świecie, ze względu na swoje imponujące rozmiary oraz unikalną lokalizację. Jego tarcza o imponującej średnicy 6,3 metra jest widoczna z wielu miejsc w mieście. Uruchomiono go 31 grudnia 2000 roku, zdobywając tytuł „zegara milenijnego”.

Nadchodząca niedziela przyniesie konieczność przestawienia czasu, co spowoduje automatyczne zatrzymanie zegara o godzinie 2:00. Dokładnie godzinę później, zegar powróci do działania, pokazując ponownie godzinę 2:00 – już czasu zimowego. Cały proces odbywa się bez potrzeby ludzkiej ingerencji.

Zmiana czasu wpływa również na pracę nocnych linii autobusowych. Mimo że pasażerów nie dotknie ta zmiana – autobusy będą nadal odjeżdżać wg planowanego rozkładu jazdy – wymaga to jednak sporej organizacji ze strony Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy między godzinami 2:00 a 3:00 dwukrotnie dojadą do tych samych przystanków: najpierw o godzinie 2:00 czasu letniego, a potem o tej samej godzinie, ale już czasu zimowego.

Ze względu na wydłużenie tej nocy o jedną godzinę, ZTM musi zorganizować dodatkowy kurs dla autobusów odjeżdżających co godzinę i dwie dodatkowe tury dla tych odjeżdżających co pół godziny.

W Warszawskim ZOO przestawienie zegarów jest trudne do wytłumaczenia zwierzętom, które reagują głównie na długość dnia. Jest to ściśle powiązane z ich cyklami dobowymi i zmianami hormonalnymi. Dla personelu ZOO nie stanowi to jednak problemu. Wystarczy tylko przestawić czasowe ustawienia świateł i zraszaczy (w terrariach, akwariach, wolierach itp.) i stopniowo dostosować się do nowego rytmu dnia.

Bardzo odczuwalną zmianę zauważą foki, które są karmione w określonych godzinach – zawsze o 10:00 i 14:30. Pracownicy ZOO spodziewają się, że przez kilka dni foki będą czekały na pokazowe karmienie o godzinę wcześniej.

Pyton zielony nie zwróci uwagi na zmianę czasu, gdyż jest karmiony raz na tydzień. Większość zwierząt w ZOO jest karmiona w sposób, który zapobiega rutynie, co ma na celu pobudzenie ich do aktywnego poszukiwania pokarmu, tak jak to ma miejsce w ich naturalnym środowisku.

Długość dnia w ZOO jest dostosowana do różnorodności zwierząt z całego świata, pochodzących z różnych stref klimatycznych i oświetleniowych. Części z nich potrzebne jest zapewnienie odpowiedniej długości dnia poprzez dodatkowe oświetlanie poranków i wieczorów.

Podczas nocy strażnicy miejscy patrolują ulice miasta. Ich dwunastogodzinna zmiana (od 19:00 do 7:00) zostanie przedłużona do trzynastu godzin, a za dodatkową godzinę otrzymają wynagrodzenie. Podobna sytuacja dotyczy maszynistów metra, których ośmiogodzinna nocna zmiana potrwa dziewięć godzin. Za dodatkową godzinę pracy także otrzymają wynagrodzenie.

Uliczne lampy są włączane i wyłączane w określonych godzinach uzależnionych od czasu zachodu i wschodu słońca. Zarząd Dróg Miejskich uwzględnił przestawienie czasu w swojej planowej tabeli. Dnia poprzedzającego zmianę, latarnie będą się świeciły między 17:25 a 7:16, natomiast po zmianie – od 16:23 do 6:18.