Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) z największą troską dba o utrzymanie porządku w stolicy Polski. Wykorzystując wodę, codziennie sprząta ulice, chodniki, przystanki komunikacji miejskiej, przejścia podziemne i kosze na śmieci. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni intensywność tych prac znacznie wzrasta.

Wiosna to moment, gdy działania ZOM stają się bardziej systematyczne i regularne. Wszystko po to, aby tereny miejskie, z których korzysta codziennie wiele setek tysięcy osób, były czyste i zadbane. Jak mówi Robert Szymański, p.o. dyrektora ZOM, staranna praca na rzecz czystości miasta wpływa nie tylko na poczucie estetyki, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej.

Począwszy od kwietnia, po gruntownej odwilżowej akcji czyszczenia dróg, ZOM rozpoczął regularne mycie i zamiatanie 1300 km warszawskich ulic. Torowiska tramwajowe również są objęte tym serwisem. Każdego tygodnia prace wykonuje 30 zmiatarek i zmywarek. Działania te będą kontynuowane do jesieni, z zamiataniem ulic przeprowadzanym 34 razy, a torowisk 75 razy.

ZOM prowadzi również akcje odzyskiwania wody z miejskich basenów, która po oczyszczeniu jest wykorzystywana do mycia dróg. W ciągu czterech takich akcji udało się odzyskać aż 9 milionów litrów wody. Ponadto ZOM współpracuje ze zarządcami odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku na najbardziej reprezentacyjnych terenach miasta, takich jak Krakowskie Przedmieście czy Nowy Świat.

Na liście obowiązków ZOM jest także regularne mycie wodą pod ciśnieniem 1300 wiat przystankowych. Szklane ściany, dachy, słupki i gabloty są czyszczone średnio 4 razy, a w miejscach o dużym natężeniu ruchu nawet 8 razy. ZOM zajmuje się też usuwaniem pseudograffiti z koszy na śmieci oraz wiat przystankowych. Tylko w tym roku usunięto takie napisy z 620 wiat.

Do obowiązków ZOM należy także sprzątanie 13 przejść podziemnych, takich jak te przy Cytadeli czy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Cały proces rozpoczyna się od zamiotki, a kończy na umyciu razem ze schodami i barierkami. Jeszcze przed końcem roku planowane jest przeprowadzenie 113 takich porządków.

W utrzymaniu czystości Warszawy bierze udział wiele podmiotów, w tym urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy czy Zarząd Terenów Publicznych. Wszyscy współpracują na rzecz utrzymania porządku i estetyki w stolicy.