Nadchodząca noc sylwestrowa, często kojarzona z radosnymi obchodami, niesie za sobą pewne zagrożenia dla zwierząt domowych oraz dzikich. W związku z tym, Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy co roku wzywa do powstrzymania się od korzystania z materiałów pirotechnicznych, takich jak petardy czy fajerwerki, aby chronić zdrowie fauny. Straż Miejska również będzie pełnić dyżury podczas sylwestrowego wieczoru, a Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 dostępne będzie przez całą dobę.

Okres sylwestrowy jest dla zwierząt czasem napięcia i stresu. Mają one lepiej rozwinięte zmysły niż ludzie, zwłaszcza słuch. Wybuchy petard i sztucznych ogni towarzyszą głośne dźwięki oraz jasne błyski, które wywołują u zwierząt panikę i spowodowane są próby znalezienia cichego i bezpiecznego schronienia.

Zwierzęta przebywające w schroniskach oraz ogrodach zoologicznych także doświadczają strachu podczas sylwestrowych obchodów. Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska Na Paluchu co roku w tym czasie obawiają się o dobrostan swoich podopiecznych.

Hałas generowany przez fajerwerki stwarza również stres dla zwierząt leśnych. W rezultacie, zwierzęta nierzadko rozpraszają się i zachowują nieprzewidywalnie, co stanowi zagrożenie dla nich samych oraz dla kierowców, szczególnie w pobliżu dróg.

Ze względu na fakt, że krótkotrwała rozrywka dla ludzi może powodować wielogodzinne stresowe doświadczenie dla zwierząt, w 2018 roku w Warszawie postanowiono zastąpić sylwestrowe pokazy sztucznych ogni prezentacjami laserowymi.

Rada Miasta co roku apeluje do zarządców budynków, administratorów nieruchomości oraz wszystkich mieszkańców Warszawy, aby w tym trudnym dla zwierząt okresie szczególnie pomagali wolno żyjącym kotom. Prosimy o udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty mogłyby się schować w ciepłym i bezpiecznym miejscu – mówi Renata Niewitecka, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Znalezienie zagubionego zwierzęcia można zgłosić do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane zwierzęta na adres właściciela. Ekopatrol przekazuje znalezione zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl (działające przy warszawskim zoo), a także do lecznic weterynaryjnych. Situacje wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać pod numer alarmowy 986.

W okresie noworocznym inspektorzy Miejskiego Stanowiska Kierowania będą dyżurować przez całą dobę w siedzibie Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa na ulicy Młynarskiej i czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz gości miasta.

Dodatkowo, dzięki systemowi monitoringu miejskiego zainstalowanemu w sali operacyjnej Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, inspektorzy MSK będą na bieżąco obserwowali ulice Warszawy.

Straż Miejska m.st. Warszawy podczas Sylwestra zwiększy liczbę patroli, a wśród funkcjonariuszy pełniących służbę znajdą się także ratownicy medyczni lub ratownicy KPP. Wyposażeni będą w specjalistyczny sprzęt, m.in. w przenośne defibrylatory AED oraz plecaki medyczne.

Przypominamy, że dzięki Miejskiemu Centrum Kontaktu Warszawa 19115 mieszkańcy stolicy mogą kontaktować się z urzędem również w święta i dni wolne od pracy. Mogą zgłosić problem, którym powinny zająć się służby miejskie, poprosić o interwencję.