Dane statystyczne Generalnego Urzędu Statystycznego z 2023 roku pokazują, że w Warszawie mieszkało 1 861 599 obywateli, z czego aż 25% stanowili seniorzy. Liczba osób powyżej 60 roku życia wynosiła ponad 455 tysięcy, natomiast powyżej 85 roku życia – ponad 53 tysiące.

Osoby w wieku emerytalnym mogą skorzystać z ulgi na komunikację miejską oferowanej przez miasto. Osoby poniżej 70 roku życia, które są na emeryturze lub pobierają rentę, mogą liczyć na 50% zniżki. Obywatele powyżej 65 roku życia mają możliwość zakupu rocznego „Biletu Seniora” za 50 zł, uprawniającego do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją miejską. Natomiast dla osób powyżej 70 roku życia, komunikacja miejska jest w pełni bezpłatna. Dodatkowo, powstańcy warszawscy mogą korzystać z darmowego transportu taksówkami.

Od 2018 roku Warszawa we współpracy z organizacjami pozarządowymi, prowadzi program „Warszawska Złota Rączka dla Seniorów”, skierowany do mieszkańców, którzy ukończyli 75 lat. Program ten obejmuje usługi takie jak naprawa cieknącego kranu czy wymiana żarówki. Tego typu pomoc jest dostępna raz w miesiącu.

W stolicy działa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Placówka ta ma na celu aktywizowanie osób starszych oraz integrację międzypokoleniową seniorów i innych grup wiekowych. Ponadto prowadzi działania na rzecz organizacji oferty i usług dla powstańców warszawskich. Centrum posiada dwie filie i buduje kolejne. Prowadzi równiez Klubokawiarnię Międzypokoleniową w Kamiennicy Międzypokoleniowej.

Kamienica Międzypokoleniowa to innowacyjny projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do seniorów, jak i do młodych mieszkańców. Celem Kamienicy jest tworzenie sąsiedzkich więzi międzyludzkich. Na parterze budynku działa klubokawiarnia prowadzona przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. W ramach działań integracyjnych organizowane są tu m.in. warsztaty oraz spotkania mieszkańców

Od 2019 roku Warszawski samorząd realizuje również program instalacji wind w lokalach miejskich. W latach 2019-2023 oddano do dyspozycji mieszkańców windy w 20 budynkach. Obecnie trwają prace nad montażem wind w kolejnych 24 nieruchomościach, w tym 16 na Pradze-Północ.

Seniorzy szukający pracy mogą zgłosić się do Senioralnego Biura Karier. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” współpracuje z Urzędem Pracy Warszawy, oferując pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe dla seniorów. Senioralne Biuro Karier pomaga osobom na emeryturze znaleźć zainteresowanych pracodawców. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się osobiście lub telefonicznie z doradcą Urzędu Pracy Warszawy w poniedziałki w godzinach 8:00 -15:30.

Co roku realizowany jest również projekt likwidacji barier architektonicznych, który obejmuje prace takie jak obniżanie krawężników, montaż płyt ostrzegawczych lub pasów prowadzących.