Warszawska infrastruktura zielona będzie wzbogacona o trzy nowe parki, które powstaną na Ursynowie, Mokotowie oraz Białołęce. Planowane jest posadzenie setek drzew i tysięcy krzewów na tych obszarach. Największa z tych nowych oaz zieleni będzie miała aż 13 hektarów.

Park linearny nad Południową Obwodnicą Warszawy to ważny ekologiczny korytarz o znaczeniu dla całego miasta. Łączy on Skarpę Warszawską z Lasem Kabackim oraz z Parkiem imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Całkowita powierzchnia tej inwestycji to około 12,5 ha. Właśnie prowadzone są prace nad pierwszym fragmentem parku, który znajduje się pomiędzy ulicami Stryjeńską a al. KEN. Na tym terenie zostanie posadzonych aż 330 drzew, takich jak dęby szypułkowe, klony zwyczajne czy graby pospolite. Dodatkowo zasadzone zostaną 3,5 tysiąca krzewów.

Atrakcją rekreacyjną tego parku będzie wielki miś – symbol Ursynowa, a także inne urządzenia do zabawy. Te ostatnie dostarczyła specjalnie dla stolicy duńska firma Monstrum. Wykonawca zainstalował też podświetlaną fontannę i zrealizował ogród deszczowy, który jest wyposażony w pomost. Planowane zakończenie pierwszej fazy inwestycji to wiosna 2025 roku, natomiast cały park będzie dostępny dla mieszkańców w 2026 roku. Całość tej inwestycji kosztować będzie około 42 miliony złotych.

Drugi park powstaje przy ulicy Suwak na Mokotowie. Znajduje się on na terenie o powierzchni dwóch hektarów, będący dawniej dzielnicą przemysłową, która obecnie przekształciła się w centrum biznesowe. Celem parku jest stworzenie oazy naturalnej zieleni dla pracowników oraz mieszkańców tej okolicy. Planowane nasadzenia składają się głównie z roślin, które mają być źródłem pożywienia dla zwierząt. Koniec prac nad tym projektem przewidywany jest na koniec bieżącego roku, a koszty szacowane są na 4,8 miliona złotych.

Trzecią inwestycją jest Park Żerański na Białołęce. Powstaje on na zachodnim brzegu Kanału Żerańskiego, na terenie o powierzchni 13 hektarów. W planach założono stworzenie miejsc do wypoczynku oraz rekreacji, które będą dostępne dla osób w każdym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Koszt inwestycji w tym parku wynosi około 56 milionów złotych, a zakończenie pierwszego etapu prac przewidziane jest na drugi kwartał 2025 roku.