Dnia 9 stycznia 2024 r., Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ogłosił, że istnieje znaczne ryzyko przekroczenia dopuszczalnego średniodobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10 (100 μg/m3) w powietrzu na obszarze części województwa mazowieckiego. Zagrożenie dotyczy również miasta stołecznego Warszawy.
W związku z tym, na zagrożonym obszarze wprowadzono działania zapobiegawcze zgodne z Programem ochrony powietrza ustalonym przez Zarząd Województwa. Są to między innymi: zakaz używania dodatkowych lub awaryjnych źródeł ciepła opartych na spalaniu paliw stałych (chyba że jest to jedyne źródło ciepła lub w wyniku awarii nie ma dostarczanej energii elektrycznej do budynku), zachęta do korzystania z komunikacji publicznej a nie indywidualnej, także rekomendacja zawieszenia prac budowlanych generujących emisję powierzchniową.
Inne działania obejmują zwilżanie pryzm materiałów sypkich na otwartym terenie, by zminimalizować pylenie, kontrolowanie domowych palenisk pod względem przestrzegania antysmogowej uchwały i zakazu spalania odpadów oraz odpadów biogennych na przydomowych ogrodach i innych terenach zielonych. Ponadto prowadzone są kontrole samochodów pod kątem jakości wydzielanych spalin oraz sprawdzane jest utrzymanie czystości dróg wylotowych z miejsc prowadzenia różnych inwestycji, w tym budów.
Mieszkańcy zagrożonego obszaru powinni również podjąć odpowiednie środki ostrożności. Zaleca się ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu i intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń, ochronę dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży oraz unikanie działań, które mogłyby dodatkowo zanieczyszczać powietrze.