Niezwykłe osiągnięcia zgłasza Urząd miasta st. Warszawy w trzeciej edycji swojej Grywalizacji Rowerowej. Inicjatywa ta, która skupia pracowników urzędu, zaowocowała niemalże 17 tysiącami przejazdów rowerowych i redukcją emisji dwutlenku węgla o imponujące 24 tony. W całym wydarzeniu uczestniczyło 785 osób z 93 różnych jednostek miejskich.
Pomysł Grywalizacji Rowerowej pochodzi od Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, które rozpoczęło organizację tej inicjatywy w 2022 roku. Najnowsza, tegoroczna edycja, trwała od 6 maja do 9 czerwca i była realizowana pod hasłem „Wkręceni w Warszawę”. Główną ideą Grywalizacji jest promowanie dojazdów rowerowych do pracy oraz powrotów do domu, skierowane do wszystkich pracowników Urzędu m.st. Warszawy.
Podsumowanie Grywalizacji Rowerowej w liczbach
Podczas najnowszej edycji Grywalizacji, uczestnicy dokonali prawie 17 tysięcy różnych przejazdów rowerowych, zarówno do pracy i z pracy, jak i rekreacyjnych. Średnio każda aktywna osoba pokonała 348 kilometrów na rowerze, dokonała 26 przejazdów i zdobyła 707 punktów. Wszyscy uczestnicy razem przejechali aż 222 tysiące kilometrów – to odległość, którą można pokonać, okrążając Ziemię ponad 5 razy.
Najwięcej zaangażowania w Grywalizację wykazało Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej – 63% uczestnictwa. Drugie miejsce zajęło Biuro Polityki Zdrowotnej – z udziałem na poziomie 56%, a trzecie miejsce zdobyło Biuro Strategii i Analiz – z wynikiem 42%.
Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna dla rowerzystów
Organizatorzy oraz uczestnicy Grywalizacji Rowerowej podkreślają wiele korzyści płynących ze zwyczaju dojeżdżania do pracy na rowerze. Poprawa samopoczucia, aktywne wsparcie dla ekologicznego stylu życia oraz oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy to tylko niektóre z nich. Ponadto, jazda na rowerze po Warszawie staje się coraz bardziej komfortowa – sieć tras rowerowych w stolicy rozciąga się już na 784 kilometrów, w tym:
543,9 km ścieżek rowerowych;
108,5 km ulic z kontraruchem dla rowerów;
78,3 km ciągów pieszo-rowerowych;
53,3 km pasów rowerowych;
oraz ponad 36 tysięcy stojaków rowerowych i około 250 samoobsługowych stacji naprawczych.