Noc z 18 na 19 maja przyniosła prawdziwe kulturalne oblężenie stolicy, gdyż ulice Warszawy opanowało ponad 300 tysięcy miłośników sztuki i historii. Szacunki te pokazują niewyczerpane zainteresowanie Nocą Muzeów, która co roku przyciąga rzesze zwiedzających. Całe wydarzenie, włącznie z transportem liniami muzealnymi, nie obciążało kieszeni odwiedzających – wszystko było za darmo.

Według dostarczonych informacji, spośród 311 udostępnionych przez noc placówek, największą popularnością cieszył się Zamek Królewski w Warszawie. Jego mury mogło podziwiać ponad 23 tysiące osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również atrakcje zlokalizowane w Pałacu Kultury i Nauki, takie jak interaktywny pawilon prowadzony przez miasto i wystawa plenerowa. Nie zabrakło osób pragnących skorzystać z tarasu widokowego, czy zwiedzić Muzeum Ewolucji, podziemia i Muzeum Techniki. Najwięcej odwiedzających przyciągnęły natomiast takie instytucje jak Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W tę noc niezwykle atrakcyjne były dla zwiedzających miejsca codziennie niedostępne. Gabinet Prezydenta m.st. Warszawy zanotował prawie 1700 odwiedzin, a Aeroklub Warszawski – 7 tysięcy. Nieodłączną częścią Nocy Muzeów było także oglądanie zbiorów Muzeum Warszawy, które odnotowało prawie 9 tysięcy zwiedzających oraz Muzeum Łazienki Królewskie, które odwiedziło 7 tysięcy osób.

Ruch na muzealnych liniach komunikacyjnych był również imponujący. Prawie 12,5 tysiąca osób skorzystało z zabytkowego taboru – 2,5 tysiąca pasażerów podróżowało tramwajami, a niemal 10 tysięcy autobusami.

Frekwencja w Nocy Muzeów rośnie z roku na rok. W 2019 roku wzięło udział ponad 185 tysięcy osób, w 2021 około 175 tysięcy (z czego 130 tysięcy online), a w 2022 około 230 tysięcy. Rok 2023 przyciągnął do muzeów już około 245 tysięcy ludzi. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to impreza nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19.