W ramach projektu Co-Adapt powstała bezpłatna gra „Osiedle z klimatem”, która ma na celu edukowanie mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, zmniejszenia temperatur w upalne dni i zarządzania wodą opadową w swoim miejscu zamieszkania. Gra jest zaproszeniem nie tylko do teoretycznego poznawania ekologicznych rozwiązań, ale również do ich praktycznego stosowania.
„Osiedle z klimatem” to tytuł tzw. serious game, czyli gry o charakterze edukacyjnym, która staje się coraz bardziej popularnym narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji mających istotne znaczenie. Zaprojektowana została z myślą o optymalizacji przestrzeni miejskich pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Gra oferuje wybór spośród 40 różnych rozwiązań, takich jak ogrody deszczowe, niwki chłonne, pnącza, drzewa czy łąki kwietne, a za pomocą specjalnych algorytmów umożliwia sprawdzenie efektywności tych rozwiązań pod względem obniżenia temperatury i poprawy jakości powietrza. Gracze mogą również sprawdzić, czy ich autorskie pomysły będą korzystne dla klimatu. Proponowane w grze rozwiązania mogą zostać następnie zastosowane w rzeczywistości, na przykład na osiedlach mieszkalnych.
Twórcy „Osiedla z klimatem” współpracowali z ekspertami z warszawskich uczelni, lokalnymi liderami oraz entuzjastami ogrodnictwa. Gra została przetestowana przez mieszkańców pięciu warszawskich osiedli: na Woli przy ulicy Twardej, na Mokotowie – Stegny przy ulicy Barcelońskiej i przy ulicy Mahatmy Gandhiego, na Pradze Północ przy ulicach Michałowskiej i Łochowskiej oraz na Ursynowie przy ulicy Kłobuckiej.
Warszawa angażuje się w wiele działań mających na celu złagodzenie skutków zmian klimatycznych i chętnie wspiera zewnętrzne inicjatywy w tym zakresie. „Dzięki współpracy samorządu, sektora prywatnego, nauki i samej społeczności lokalnej polityka klimatyczna może być realizowana znacznie skuteczniej. Stąd nasze zaangażowanie w projekt Co-Adapt” – mówi Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.
Że rozwiązania proponowane w grze sprawdzają się w praktyce, pokazują przykłady z innych regionów świata. Dowody na to można zobaczyć na wystawie fotografii budynków i osiedli, które zastosowały proekologiczne rozwiązania dla adaptacji do zmian klimatu. Ekspozycja dostępna jest do 12 maja br. w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK na poziomie -1.
Projekt Co-Adapt, będący bazą dla gry „Osiedle z klimatem”, korzysta z dofinansowania tzw. Grantów Norweskich (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 Program „Badania stosowane”). Operatorami projektu z polskiej strony są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz uczonych z czołowych warszawskich uczelni i instytucji naukowych: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Współpracę ze strony miasta koordynuje Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy. Warszawa została zaproszona do projektu Co-Adapt jako partner niefinansowy.