11 lutego to święto o dużej wadze dla Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, gdyż w tym dniu przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ciągu ostatniego roku, operatorzy centrum odebrali ponad milion telefonów alarmowych, za co uhonorowani zostali przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz wojewodę Mariusza Frankowskiego.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest kluczowym elementem bezpieczeństwa w stolicy od dekady. Pierwsze wezwanie na numer 112 wpłynęło 27 listopada 2013. Od tego czasu operatorzy obsługują połączenia nie tylko na numer 112, ale też na numery służb ratunkowych, takie jak 997 czy 998, które są dostępne dzięki specjalnemu porozumieniu z wojewodą mazowieckim.
Działania operatorów podkreślał podczas spotkania prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: „Wczoraj mieliśmy przyjemność obchodzić Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To bardzo ważny numer, na który dzwonią osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy, takie jak dziecko, które nie może obudzić swojej matki, osoba starsza oszukana na wnuczka czy ktoś, kto zgubił drogę w lesie. Chciałbym złożyć wyrazy uznania dla operatorów za ich trudną pracę, która często ratuje życie.”
Wyróżniając operatorów, prezydent stolicy i wojewoda Mariusz Frankowski podkreślali jak istotna jest ich rola społeczna. Ich praca to nie tylko stres, ale przede wszystkim odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo drugiego człowieka.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego pełni ważną rolę w zarządzaniu kryzysowym. Województwo mazowieckie posiada dwa takie centra. Są one obsługiwane przez około 140 pracowników, których decyzje są często kwestią życia i śmierci. Operatorzy muszą szybko reagować i przekierowywać połączenia do odpowiednich służb – podkreślił wojewoda Frankowski.
Podczas uroczystości uhonorowano wielu operatorów, m.in: Monikę Szczuchniak, Mironę Selatnie, Jarosława Stefaniaka, Marzenę Kamińską, Łukasza Kulbickiego, Andrzeja Szymaniaka, Katarzynę Kaźmierczak, Michała Żochowskiego, Helenę Jachimowicz, Krzysztofa Kurpa i Dominika Jerka.
W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, z czego dwa znajdują się w województwie mazowieckim – w Warszawie oraz Radomiu. Stołeczne centrum zatrudnia 66 operatorów, a średni czas oczekiwania na połączenie wynosi obecnie 9 sekund. Czas trwania rozmowy to średnio 150 sekund. Pomimo profesjonalnej pracy operatorów, problemem są nadal niezasadne połączenia, które stanowią 36% wszystkich zgłoszeń i niestety blokują linie, wydłużając czas oczekiwania dla osób naprawdę potrzebujących pomocy.
W związku ze Świętem Europejskiego Numeru Alarmowego 112, po raz czwarty odbył się konkurs pod hasłem „112 – ten numer ratuje życie”, skierowany do młodych warszawiaków – uczniów szkół podstawowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – zgłosiły się do niego 34 szkoły przysyłając łącznie 88 prac. Głównym celem konkursu jest propagowanie wiedzy o numerze 112 oraz kształtowanie odpowiednich zachowań w sytuacjach wymagających udzielenia pomocy.