Decyzją Rady Miasta, kluczowe miejsca związane z historią i tożsamością Warszawy zostaną włączone do nowo utworzonego parku kulturowego. Uchwała ta ma na celu ochronę krajobrazu historycznej części stolicy.
Obszar parku obejmuje takie miejsca jak Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie. Całkowita powierzchnia parku to ponad 6 km. Decyzja o jego utworzeniu była poprzedzona wielomiesięcznymi konsultacjami społecznymi, które miały na celu m.in. określenie przyszłości Traktu Królewskiego – podkreśliła zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.
Park kulturowy jest narzędziem ochrony dziedzictwa wprowadzonym w 2003 roku. Pierwsze takie parki w Polsce powstały po 10 latach od tej decyzji, głównie w historycznych miastach takich jak Poznań, Wrocław czy Kraków – wyjaśnił dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Michał Krasucki.
Ale park kulturowy to nie tylko zabytki. To przede wszystkim miejsca, gdzie odbywa się codzienne życie mieszkańców i turystów. Nowe regulacje ułatwią zarządzanie tym terenem oraz sprawią, że proces decyzyjny w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych czy obiektów małej architektury będzie szybszy i prostszy.
Witold Fizyta, członek zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat, podkreśla trzy filary procesu tworzenia parku kulturowego: edukację, uproszczenie procedur i egzekwowanie przepisów.
Zasady parku kulturowego mają też na celu ochronę oryginalnej architektury i zielonych terenów miejskich. Ustanowione przez radnych miasta prawo lokalne będzie obowiązywało wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości na terenie parku od grudnia 2024 roku.
W nadchodzącym roku planuje się działania pomocnicze i doradcze dla przedsiębiorców działających na tym obszarze. Celem jest nie tylko ochrona krajobrazu kulturowego, ale również poprawa atrakcyjności oferty sklepów i restauracji – dodała wiceprezydent Kaznowska.