Festiwal Bohaterek to wydarzenie skupiające się na postaciach kobiet, które zasłynęły bądź zostały zapomniane lub pominięte w narracji historycznej. Wydarzenie obejmuje różnego rodzaju atrakcje, takie jak wystawy, spotkania, koncerty czy spektakle. Od 30 września do 12 października 2024 roku miasto Warszawa stanie się areną tego wyjątkowego festiwalu.

Wśród pierwszych atrakcji festiwalu, zaplanowanych na 30 września i 1 października, znajduje się premiera monodramu „Ocalone”. To spektakl oparty na tekście Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, z udziałem Agnieszki Przepiórskiej. W kontekście 80. rocznicy Powstania Warszawskiego spektakl ma przypomnieć o trudnej historii kobiet i dziewcząt przetrzymywanych w warszawskim Zieleniaku na Ochocie.

2 października przewidziano wernisaż wystawy „Reporterki”. Autorka, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, przedstawi portrety 20 wybitnych kobiet, w tym Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Magdaleny Grzebałkowskiej, Ewy Winnickiej czy Olgi Gitkiewicz. Ekspozycja będzie dostępna do 12 października.

Następnego dnia, 3 października, Dom Spotkań z Historią zaprasza na debatę „Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii”. Wydarzenie ma na celu zainicjowanie dyskusji o roli kobiet w procesach demokratycznych w drugiej połowie XX wieku, w tym polskiej transformacji systemowej oraz integracji Polski z Unią Europejską. Moderatorką debaty będzie Anna Kowalczyk – dziennikarka, pisarka i aktywistka.

4 października planowane jest spotkanie z Katarzyną Bosacką. Dziennikarka opowie o początkach ruchu zero waste i pokaże, jak wykorzystać resztki kuchenne do stworzenia smacznych potraw.

6 października festiwal zaprasza na muzyczne doznania. Poldowski String Quartet, wraz z fagocistką Alicją Kieruzalską oraz mezzosopranistką Agatą Schmidt, zaprezentuje projekt „(NIE)CÓRKI”. Projekt ten ma na celu przybliżenie twórczości Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski, córek znanych kompozytorów, które zdołały wyjść z cienia swoich ojców.

8 października zaplanowano spotkanie z Joanną Rajkowską, podczas którego artystka opowie o swoich najnowszych pracach. Natomiast 9 października odbędzie się spotkanie z Anną Przedpełską-Trzeciakowską – tłumaczką, uczestniczką Powstania Warszawskiego i działaczką opozycyjną.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: dsh.waw.pl.

Festiwal Bohaterek organizowany jest przez Dom Spotkań z Historią i odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz Warszawskiej Rady Kobiet.