Centrum kulturalne miasta Warszawy przemieni się na trzy dni, gdy historyczne Stare Miasto stanie się gospodarzem szerokiej gamy wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Czterdziestka instytucji podjęła się organizacji około 100 różnorodnych imprez, od koncertów po warsztaty i spacery, a także zwiedzanie studiów artystycznych. Festiwal rozpocznie się 19 lipca i potrwa do 21 lipca, upamiętniając 71. rocznicę urodzin Starówki.

Idea powszechnych obchodów narodziła się rok wcześniej, kiedy mieszkańcy Warszawy świętowali okrągłą rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta i okolicznych ulic, które zostały oddane do użytku 22 lipca 1953 roku. Z powodu ogromnego sukcesu obchodów 70. rocznicy, wydarzenie ma szanse stać się stałym punktem w kalendarzu wielkich imprez stolicy.

Niespodziewanie duże zainteresowanie obchodami Urodzin Starówki w ubiegłym roku pokazało potrzebę takiego święta dla miasta. Dzięki temu mieszkańcy i goście mieli okazję na własne oczy zobaczyć szeroką gamę propozycji kulturalnych, które na co dzień oferują działające tu instytucje. Jak mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, które koordynuje organizację wydarzenia, to niezwykłe napięcie i energia, które narodziły się rok temu dzięki współpracy kilkudziesięciu miejsc, nie zostały zmarnowane. W ramach Grupy Starówka, nieformalnej sieci instytucji staromiejskich, kontynuowane są wspólne działania.

W tym roku obchody odbędą się w dniach 19-21 lipca. W ramach trzydniowego festiwalu zaplanowano prawie 100 wydarzeń, takich jak koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie, spotkania, wystawy, potańcówki czy wielokulturowe śniadanie. Wśród nich znajdują się koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, obchody 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego czy występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce.

Niedziela 21 lipca rozpocznie się od wielokulturowego śniadania w ramach cyklu Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowowarszawską. Przy Wspólnym Stole przed Muzeum Warszawy odbędzie się śniadanie, w stylu latynoskim, które poprowadzi José Torres, kubańsko-polski muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, inicjator pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical.

Wielka większość atrakcji jest bezpłatna, jednak niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji.