Strategia #Warszawa2030 postuluje, że rozwój miasta powinien być zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. To założenie definiuje również nowo podpisana Polityka rozwoju gospodarczego przez prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego. Dokument ten służy jako drogowskaz dla kierunku, w jakim Warszawa ma podążać w najbliższych latach.
Warunki rozwoju gospodarczego stolicy są określone w Polityce, która jest zbiorczym dokumentem zasad i wartości. Wskazuje on, jak lokalny samorząd widzi rozwój atrakcyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Polityka szczegółowo opisuje obszary zaangażowania, które są odpowiedzią na lokalne i globalne trendy oraz wyzwania.
Dokument został opracowany w ratuszu w sposób partycypacyjny. Przy jego tworzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych grup interesu, takich jak inwestorzy, startupy, ośrodki innowacji czy sektor MŚP. Brały udział też organizacje non-profit oraz instytucje zajmujące się rozwojem gospodarczym.
Polityka zawiera informacje na temat kluczowych obszarów zaangażowania miasta w odpowiedzi na trendy i wyzwania globalnej gospodarki. Zawarte w niej zagadnienia mają na celu umocnienie pozycji Warszawy na arenie międzynarodowej oraz promowanie jej jako atrakcyjnego miejsca do życia i rozwoju kariery, zgodnie z wizją Strategii #Warszawa2030.
Polityka rozwoju gospodarczego ma umożliwić realizację odpowiedzialnych, świadomych i planowanych działań, które pomogą miastu osiągnąć długofalowy cel – przyciąganie inwestorów i promowanie przedsiębiorczości. „Na rynku pracy nowością jest upowszechnienie pracy hybrydowej, wyzwaniem staje się sztuczna inteligencja, a przyszłością jest znikanie niektórych zawodów i pojawianie się zupełnie nowych” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Dokument określa cechy, które powinna posiadać gospodarka warszawska: innowacyjność, stabilność, odporność na kryzysy, skierowanie na mieszkańców, sprawiedliwość, odpowiedzialność społeczną, kreatywność, lokalność i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W dokumencie uwzględniono pięć kluczowych obszarów doskonałości gospodarczej do roku 2040, które mają pomóc Warszawie generować przewagi konkurencyjne, kształtować treść przekazu międzynarodowej promocji gospodarczej i polityki przyciągania talentów, budować gospodarczą markę Warszawy i silną pozycję względem innych europejskich ośrodków miejskich.
Priorytetowe obszary zaangażowania gospodarczego miasta to przyciąganie inwestycji, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, wspieranie działalności innowacyjnej i kreatywnej, planowanie przestrzeni publicznej i zarządzanie nieruchomościami, marketing miasta i międzynarodowa promocja, stymulowanie rynku poprzez politykę inwestycyjną miasta, zapewnienie talentów dla gospodarki oraz budowanie sieci współpracy.