W listopadzie 2023 r., na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biuro Strategii i Analiz UM przeprowadziło badanie opinii mieszkańców Warszawy na temat wpływu graffiti na przestrzeń miejską. Badanie telefoniczne przeprowadzono na próbie ponad 1000 osób, reprezentujących różne grupy wiekowe, płeć i dzielnice.
Analiza wyników wykazała, że 70% badanych uważa malowanie graffiti na budynkach mieszkalnych za problem, który jest większy niż dewastacja mienia publicznego (np. ławki, lampy). Natomiast 66% ankietowanych uważa, że graffiti negatywnie wpływa na wizerunek prowadzonego biznesu w budynkach pomalowanych graffiti. Co więcej, 55% respondentów uznaje graffiti na zabytkach za problem w Warszawie. Niemal co czwarty badany wskazał, że graffiti ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa.
Wyniki badań potwierdzają celowość kampanii #stopbazgrołom prowadzonej przez miasto. Kampania ta obejmuje lekcje o wandalizmie i graffiti dla 400 szkół i placówek edukacyjnych; współpracę z policją w zakresie zgłaszania dewastacji zabytkowych elewacji; współpracę z organizacjami pozarządowymi mającą na celu zwiększenie liczby miejsc do legalnego malowania graffiti oraz wsparcie dla właścicieli nieruchomości przy czyszczeniu elewacji.