Pod koniec okresu wakacyjnego, wiele osób planuje wyjechać za granicę na przelotne kontrakty pracy. Czasami niestety, spotykamy się z nielegalnymi praktykami ze strony pracodawców, takimi jak praca ponad swoje możliwości, niewłaściwe wynagrodzenie czy bieda mieszkalna. Mimo to, zatrudnienie za granicą w okresie letnim jest doskonałą szansą na zdobycie dodatkowych środków, nauki języka i poznania nowych ludzi. Kluczowe jest jednak dogłębne i sprawdzone poszukiwanie pracy, aby uniknąć oszustw i handlu ludźmi.

Okres letni to gorący czas dla hoteli i kurortów, które wymagają dodatkowego personelu, takiego jak recepcjoniści, sprzątacze czy personel gastronomiczny. Są więc potrzebni kelnerzy, barmani, kucharze i sprzedawcy. Planując otwarte imprezy kulturalne jak festiwale, koncerty czy pikniki, potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób zdecydowane jest również na pracę sezonową w zbieraniu owoców i warzyw. Szukając zajęcia można natrafić na wiele ofert dotyczących opieki nad seniorami, prac budowlano-remontowych, produkcji czy pakowania towarów. W wielu krajach te pracę są dobrze wynagradzane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo atrakcyjne. Zazwyczaj jest to ciężka praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.

Przed podjęciem decyzji o pracy należy: dokładnie sprawdzić pośrednika pracy oraz upewnić się, że oferowana praca jest legalna; sprawdzić, czy pracodawca istnieje i przeczytać o nim opinie online; unikać miejsc, które nie podają adresu i pracodawcy którzy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie; porozmawiać ze znajomymi, którzy wcześniej pracowali za granicą, być może poleciłby pewnego pracodawcę; dokładnie przeczytać umowę przed podpisaniem i w razie niejasności poprosić o wyjaśnienie; poprosić o informację, jaką pomoc można otrzymać od pośrednika jeśli warunki umowy o pracę nie zostaną spełnione; sprawdzić ważność paszportu; przed wyjazdem zapoznać się z adresami i numerami telefonicznymi ambasady i konsulatu RP w kraju docelowym;

Zaproponuj bliskim hasło bezpieczeństwa – słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że jesteś w potrzebie. Przypomnij sobie! Przymusowa praca to poważne naruszenie praw człowieka, polegające na zmuszaniu osób do pracy przeciwko ich woli, często w niewłaściwych warunkach.

Jeśli czujesz się zagrożony ponieważ ktoś zabrał Ci paszport lub inny dokument tożsamości, bije Cię, szantażuje, znęca się lub grozi, zmusza Cię do kradzieży, żebractwa, prostytucji, pracy w bardzo ciężkich warunkach, nie płaci Ci za pracę, wykorzystuje Cię do zaciągania kredytów, odmawia Ci podstawowych środków do życia, zmienia bez Twojej zgody rodzaj, zakres i miejsce pracy na mniej korzystne, izoluje Cię od świata i najbliższych. Zawsze szukaj pomocy. Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca.