W bieżącym roku przypada 80. rocznica odbudowy Warszawy, w związku z czym miasto rozpoczęło serię obchodów, do których dołączyły również miejskie instytucje kultury oraz muzea. W ramach tych celebrowanych działań możliwe będzie uczestnictwo w wielu wydarzeniach, takich jak premiera pierwszej opery poświęconej stolicy, wystawa fotograficzna czy pokaz w Multimedialnym Parku Fontann. Organizowane są także konferencje, debaty, spacery tematyczne oraz koncerty.
Inauguracyjna konferencja odbyła się w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy przy ulicy Brzozowej. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, podkreślała znaczenie jubileuszu, uznając go za hołd dla osób, które własnymi rękami odbudowywały swoje miasto. Zaznaczyła determinację mieszkańców, dzięki której miasto mogło powrócić do życia po zniszczeniach.
17 stycznia 1945 r., pomimo mroźnej pogody, oddziały Armii Czerwonej i Wojska Polskiego zajęły zrujnowaną lewobrzeżną część Warszawy. Wraz z nimi, do miasta wracali warszawiacy, którzy natychmiast przystąpili do usuwania gruzów i odbudowy domów. Początek roku 2025 to również okres, kiedy upamiętniamy powstanie Biura Odbudowy Stolicy, które datuje się na 14 lutego 80 lat temu. Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka miasta, podkreśla jak dobrze ten dzień współgra z obchodami Dnia Świętego Walentego – święta miłości, co jest symbolem miłości mieszkańców do miasta.
W ramach tego rocznicowego świętowania, m.st. Warszawa wraz z instytucjami kultury przygotowało szereg rocznicowych wydarzeń. Jednym z nich jest premiera opery warszawskiej, której reżyserią zajmuje się Barbara Wiśniewska, a libretto napisał Beniamin Bukowski. Premiera opery zaplanowana jest na wrzesień w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Obchody 80. rocznicy odbudowy Warszawy będą również tematem tegorocznych Urodzin Starówki (18-19 lipca 2025). Zorganizowane zostaną koncerty, spacery oraz gry miejskie. Dyrektorka Muzeum Warszawy, Karolina Ziębińska, zapewnia, że muzeum posiada wiele eksponatów, które ukazują proces zniszczenia i odbudowy miasta. Muzeum planuje również serię działań edukacyjnych i spotkań poświęconych kobietom odbudowy.
Stołeczna Estrada zaprasza na premierowy pokaz w Multimedialnym Parku Fontann, który jest dedykowany Warszawie. Pokaz ten rozpoczyna się 1 maja i będzie kontynuowany każdego piątku i soboty do końca września.
Dom Spotkań z Historią planuje na wrzesień wystawę plenerową ze zdjęciami wykonanymi przez Zbyszka Siemaszkę, Zofię Chomętowską czy Edwarda Falkowskiego. Wystawione będą przed Teatrem Wielkim. Zaplanowana jest również premiera drugiego poszerzonego wydania albumu poświęconego odbudowie miasta po zniszczeniach wojennych.
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w maju organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omówione zostaną kwestie zniszczeń oraz sylwetki ludzi odbudowy.
W roku 1945 Warszawa była prawie całkowicie zrujnowana. Na lewym brzegu Wisły 57,8% zabudowy zostało zniszczonych, co oznacza zniszczenie 9865 budynków. Przemysł i budynki służby zdrowia zostały zniszczone w 90%, sieć tramwajowa w 85%, a obiekty oświatowe w 70%. Zniszczona została także miejska zieleń, której rekonstrukcja była jednym z priorytetowych projektów Pracowni Zieleń. Na terenie Warszawy ilość gruzu szacowano na 22 mln m3.
Prof. Jan Zachwatowicz przekonywał, że stolicę należy odbudować. Krajowa Rada Narodowa przyjęła rezolucję o odbudowie Warszawy, a kilka dni później ukonstytuowało się Biuro Odbudowy Stolicy. To biuro było jednym z największych biur architektonicznych, zatrudniającym blisko 1,5 tysiąca specjalistów.
Odbudowa Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego i Łazienek była kolejną ważną kwestią. Wiosną 1945 r. prof. Zachwatowicz zarządził pierwsze prace zabezpieczające. Pierwszy etap odbudowy staromiejskiego rynku zakończył się 22 lipca 1953 roku. Natomiast we wrześniu 1980 r. – warszawska Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.