Warszawa właśnie powiększyła swoją sieć punktów doradztwa energetycznego. Do istniejących już placówek w Wawrze oraz na Białołęce dołączyło nowe miejsce – Terminal Kultura Gocław. Tutaj mieszkańcy będą mogli zasięgnąć informacji np. na temat termomodernizacji budynków czy zastosowania odnawialnych źródeł energii. Co więcej, doradca będzie pełnił dyżur także w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe, gdzie mieszkańcy będą mogli go spotkać raz w tygodniu.
W maju stolica otworzyła nowy punkt doradztwa energetycznego, skierowany do wszystkich warszawiaków. Mieści się on w specjalnym miejscu w Terminalu Kultura Gocław (ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 24) i jest czynny w soboty pomiędzy godziną 9:00 a 13:00. Specjaliści z tej placówki nie ograniczają się tylko do udzielania porad indywidualnym mieszkańcom, jak to ma miejsce w punktach na Białołęce i Wawrze. Są tam także dostępni dla reprezentantów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki temu, możliwe staje się wprowadzenie działań związanych z efektywnością energetyczną także w budynkach wielorodzinnych.
Mieszkańcy Pragi-Południe będą mogli skorzystać z pomocy doradcy energetycznego także w Urzędzie Dzielnicy. Tam doradca pełni dyżur każdego poniedziałku, od godziny 14:00 do 18:00.
Doradcy energetyczni są dostępni dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy mogą korzystać z ich usług bezpłatnie. Specjaliści udzielają porad na temat wymiany starego pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła, doradztwa technicznego w kontekście modernizacji źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i stosowania odnawialnych źródeł energii. Informują również o możliwościach dofinansowania takich działań oraz pomagają wypełniać wnioski o dotację. Doradców można spotkać nie tylko w punkcie miejskim, ale również online, w ramach ogólnopolskich programów Czyste Powietrze i Stop Smog, które wspiera również stolica.
Przedstawiciele punktów doradztwa energetycznego pomagają też warszawiakom prowadzić domową gospodarkę w sposób zrównoważony. Wskazują, jak zmniejszyć koszty ogrzewania czy zużycie energii elektrycznej i wody. Doradzają, gdzie szukać możliwości oszczędzania na rachunkach za media oraz pomagają w uzyskaniu dofinansowania do tych rachunków. Pomoc mogą też udzielić w wypełnieniu deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
W 2022 roku miasto Warszawa otworzyło dwa pierwsze punkty doradztwa energetycznego. Znajdują się one w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ulicy Modlińskiej 197 oraz w Wawerskim Ośrodku Wsparcia przy ulicy Żegańskiej 2c. Tamtejsi specjaliści są dostępni dla mieszkańców przez kilka dni w tygodniu.