Po ośmiu miesiącach ciężkiej pracy powstało kluczowe ogniwo konstrukcji tworzącej most spinający brzegi Portu Czerniakowskiego. Jest to odtworzenie tymczasowej konstrukcji z drewna, którą uprzednio rozebrano. Zakończenie prac nad tym projektem planowane jest na sierpień obecnego roku. Nowy łącznik usprawni przepływ statków oraz ułatwi przemieszczanie się w granicach stołecznego portu.
Równocześnie trwają prace nad budową mostu nad kanałem portowym, który ma za zadanie obsługiwać zachodnie nabrzeże Portu Czerniakowskiego. Dzięki niemu ruch rowerzystów będzie płynniejszy, a użytkownicy portu będą mogli korzystać z licznych atrakcji rekreacyjno-sportowych, zwłaszcza latem. Przeprawa zostanie udostępniona dla wszystkich – pieszych, rowerzystów oraz osób z ograniczeniami ruchowymi. Nowy most umożliwi również połączenie ścieżki rowerowej mostu Łazienkowskiego ze ścieżkami na ulicach Solec, Czerniakowskiej i Łazienkowskiej. Stolica dzięki temu zyska bardziej dostępną żeglugę pasażerską oraz ofertę sportową i rekreacyjną w Dzielnicy Wisła – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Nowy most znajduje się na 511 km lewego brzegu warszawskiego odcinka Wisły. Port Czerniakowski to główny port stolicy, a wejście do niego jest usytuowane przy Płycie Desantu. Most jest stalową konstrukcją posadowioną na wielkośrednicowych palach wierconych, ma długość 60 metrów i szerokość 8,2 metra. Końcowe elementy konstrukcji stalowej, o długości 23,2 m i ciężarze 30 ton, zostały zamontowane za pomocą jednego z największych dźwigów o nośności 500 ton.
Przed 2008 rokiem w porcie działał jedyny drewniany most w Warszawie, który nie jest już czynny z powodu ryzyka zawalenia. Został on wybudowany wiosną 1980 roku przez żołnierzy 2 Warszawskiej Brygady Saperów w Kazuniu podczas ćwiczeń wojskowych. Budowa trwała trzy tygodnie i miała charakter tymczasowy. Solidna konstrukcja przetrwała jednak 28 lat, korzystali z niej m.in. członkowie Harcerskiego Ośrodka Wodnego, spacerowicze i rowerzyści. Most był również unikalną atrakcją turystyczną, zwłaszcza w godzinach nocnych. Obecnie port cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów – można tu uprawiać sporty wodne, spacerować wśród zieleni czy odwiedzić Przystań Warszawa.
W miejscu drewnianego mostka powstanie nowoczesna przeprawa, która ułatwi przemieszczanie się po porcie. Zaplanowano również budowę drogi dojazdowej do basenu portowego na zachodnim nabrzeżu i modernizację infrastruktury, która poprawi funkcjonowanie portu. Wyremontowane zostaną schody na skarpie na wschodnim nabrzeżu kanału poprawiające dostępność pomostu pływającego i nowopowstałych pomostów żeglugowych i wioślarsko-kajakarskich.
Po zakończeniu prac nad zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji mostu, planowane jest umieszczenie pamiątkowej Wiślanej Kapsuły Czasu. Zawierać ona będzie artefakty związane z Warszawą i Wisłą nawiązujące do naszych czasów. Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły, wyraża nadzieję, że znalezione w przyszłości pamiątki będą stanowiły wartość historyczną dla osób, które je odkryją.