14 stycznia 2025 roku, tygodnik Polityka będzie gospodarzem 32. edycji ceremonii wręczenia Paszportów, stanowiących jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych w naszym kraju. W tegorocznej edycji nominacje zostały przydzielone w siedmiu różnorodnych kategoriach. Nad przyznaniem nagród w sekcji Kultura Cyfrowa czuwa m.st. Warszawa jako partner tej kategorii.

Decyzje o nominacjach do Paszportów podejmowane są przez niezależnych krytyków reprezentujących różne media, którzy każdego roku wyłaniają najbardziej fascynujące postaci z kręgu twórców kultury. Grupa dziennikarzy tworzących kapitułę nagrody ma za zadanie wybrać laureatów w tych obszarach: film, teatr, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, sztuki wizualne oraz kultura cyfrowa.

Ponadto, kapituła ma możliwość przyznania tytułu Kreatora Kultury. Tę specjalną nagrodę mogą otrzymać osoby lub instytucje, które swoją aktywnością w zakresie tworzenia, organizowania i promowania kultury przekraczają znacząco poziom przeciętny.

Nagrody zwykle przyznawane są twórcom w wieku od 30 do 45 lat, choć wśród laureatów nie brakuje osób starszych, jak również nastolatków. Jedynie tytuł Kreatora Kultury nie jest ograniczony żadnym pułapem wiekowym. Do tej pory najstarszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie, był Józef Hen, który w momencie przyznania miał prawie 100 lat.

Tegoroczni nominowani do Paszportów Polityki to:

FILM: Sandra Drzymalska, Jakub Rużyłło, Kamila Tarabura

SCENA: Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik), Wojciech Grudziński, Katarzyna Minkowska

KSIĄŻKA: Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa, Joanna Wilengowska

SZTUKI WIZUALNE: Monika Drożyńska, Daniel Kotowski, Ala Savashevich

MUZYKA POWAŻNA: Gabriela Legun, Maciej Skrzeczkowski, Antoni Wrona

MUZYKA POPULARNA: Daria ze Śląska, Kasia Lins, Kuba Więcek

KULTURA CYFROWA: Critical Hit Games, NAFO (North Atlantic Fella Organization), Jacek Nagłowski

W kategorii Kultura Cyfrowa, wspieranej w tym roku przez m.st. Warszawa, nominowane są takie instytucje jak: Critical Hit Games – mała firma z Wrocławia, która zdobyła uznanie na globalnym rynku swoją debiutancką grą; Jacek Nagłowski – wykorzystujący nowe media w swojej pracy twórczej; oraz NAFO – największy proukraiński ruch społeczny na świecie, który zrzesza około 200 tysięcy osób.