Niebezpiecznie niskie temperatury, które pojawiają się na zewnątrz, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy są narażeni na ryzyko wychłodzenia. Ten problem dotyczy osób doświadczających bezdomności, seniorów i tych, którzy są samotni. Jest to również ryzyko, z którym mierzą się osoby pod wpływem alkoholu. Wszystkim nam zależy na tym, abyśmy byli czujni i odpowiednio reagowali na takie sytuacje. Możemy uratować czyjeś życie, wykonując jedno telefon do numeru alarmowego 112 lub składając zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak nadejdzie chłodna jesień, policjanci apelują do społeczeństwa, aby nie być obojętnym na cierpienie innych. Osoby doświadczające kryzysu bezdomności, starsi obywatele oraz osoby nietrzeźwe są szczególnie podatne na wychłodzenie. Nie powinniśmy się wahać dzwoniąc na numer alarmowy, jeśli widzimy osobę w potrzebie. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy.

W okresie jesieni, podczas patroli, policjanci zwracają dodatkową uwagę na miejsca, które mogą być schronieniem dla osób w kryzysie bezdomności. Zazwyczaj są to puste budynki, ogrody działkowe czy altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób i oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Zawsze proponujemy przewiezienie takich osób do ośrodków, gdzie mogą znaleźć ciepło, ciepły posiłek i miejsce do spania.

Osoby starsze, samotne, mające trudności w codziennym funkcjonowaniu czy osoby niepełnosprawne wymagają od nas szczególnej troski. Mogą one być szczególnie narażone na skutki niskich temperatur i utrudnione warunki atmosferyczne mogą stanowić dla nich niepokonane bariery. Ważne jest, aby sprawdzić, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. Możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej o trudnej sytuacji naszego sąsiada czy znajomego.

Wielu ludzi błędnie wierzy, że alkohol jest dobrym środkiem na rozgrzewkę. To jest mit. Prawda jest taka, że choć osoba pijąca może poczuć się na chwilę ciepło, jej organizm jest po krótkim czasie jeszcze bardziej narażony na wychłodzenie. Wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu może prowadzić do tragedii, zwłaszcza w warunkach silnych mrozów. Nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok osób nietrzeźwych – one szczególnie potrzebują naszej pomocy, ponieważ tracą ciepło znacznie szybciej.

Apelujemy do wszystkich, aby nie pozostawać obojętnym na potrzeby innych. Zgłoszenia można składać pod numerem 112 lub do pogotowia ratunkowego. Można również zgłosić zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nasza empatia i zaangażowanie mogą przyczynić się do uratowania cudzego życia. Starajmy się okazywać życzliwość i wyciągać pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Pamiętajmy, że jeden telefon może zmienić losy człowieka!