Podczas ceremonialnej uroczystości w Akademii Sztuk Pięknych, która miała miejsce w piątkowy wieczór, ogłoszeno laureatów IV edycji Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy imienia Tadeusza Mazowieckiego. Nagroda ta jest przyznawana młodym ludziom, którzy aktywnie działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Nagroda nosząca imię T. Mazowieckiego ma na celu docenienie młodzieży, której działania przyczyniają się do obrony praw człowieka, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania lokalnych społeczności. Zgłoszenia do nagrody pokazują, że młode pokolenie jest niezwykle aktywne, inteligentne i krytycznie patrzy na świat. Wykazują się dużą odwagą w podejmowaniu wyzwań, nawet w obliczu przeciwności. To daje nam nadzieję, że przyszłość jest w dobrych rękach – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.

W bieżącym roku Prezydent m.st. Warszawy przyznał trzy główne nagrody, które otrzymali: Ewa Markiewicz (w kategorii wiekowej 15-19 lat) za różnorodną działalność wolontariacką, wsparcie dla osób z autyzmem i popularyzację wiedzy z zakresu prawa; Kamil Bonas (w kategorii wiekowej 20-26 lat) za aktywność na rzecz społeczności studentów Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowanie tematów ekologicznych i promowanie zdrowia psychicznego oraz Mikołaj Wolanin (również w kategorii wiekowej 20-26 lat) za działalność poradniczą związaną z Prawami Uczniowskimi i aktywną pomoc potrzebującym.

Kapituła konkursu składa się z przedstawicieli prezydenta, Rady Miasta oraz Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, laureatów ubiegłorocznych edycji konkursu oraz przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W tym roku gremium miało do wyboru 91 zgłoszeń. Dodatkowymi kryteriami ocenianych były spójność postawy kandydata i propagowane przez niego postawy obywatelskie oraz wpływ aktywności na otoczenie czy lokalną społeczność.

Prezydent m.st. Warszawy postanowił równiez docenić kilka innych osób, m.in. Antoninę (Tal) Patelską za działania na rzecz ochrony środowiska i tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób z grup wykluczonych, Zuzannę Piontke za promocję wiedzy na temat zespołu MRKH i tworzenie projektu Bezpestkowe, Zofię Kościk za aktywizację młodych osób doświadczających ubóstwa oraz Piotra Borczyńskiego za starania o utworzenie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich.

Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego ma na celu docenić aktywność i zaangażowanie młodych ludzi w działania na rzecz stolicy. Młodzi warszawiacy biorący udział w życiu miasta są jednym z priorytetów polityki młodzieżowej m.st. Warszawy.