W dniach 13 i 14 lutego 2025 roku, pod egidą Głównej Komendy Policji, przeprowadzono ogólnokrajowe działania mające na celu położenie kresu działalności osób poszukiwanych przez sądy i prokuratury. W trakcie tej akcji, na obszarze Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII, funkcjonariusze odwiedzili wiele adresów, gdzie wylegitymowali aż 170 osób, zabezpieczając równocześnie tych, którzy mieli na swoim koncie zarzuty przestępcze lub przebywali w Polsce nielegalnie.

Akcja ta trwała dwa dni i angażowała ponad 26 tysięcy policjantów z całej Polski, w tym także 1762 funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji. Intensywne działania przyniosły rezultaty – podczas akcji zostało zatrzymanych 97 osób poszukiwanych przez prawo. Zatrzymani to zarówno osoby podejrzane o popełnienie przestępstw, jak i ci, którzy zostali skazani i powinni odbywać karę pozbawienia wolności. Zostali oni umieszczeni w Aresztach Śledczych lub Zakładach Karnych, gdzie odbywać będą wyroki. Akcja policji dotyczyła nie tylko obywateli Polski, ale również osób z innych krajów – 18 Ukraińców, dwóch Białorusinów, trzech Gruzinów i jednego Uzbeczka. Wśród obywateli RP zatrzymano 73 osoby, które próbowały ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

Wszystkie te działania były prowadzone we współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej, której jednostki bezpośrednio uczestniczyły w tej operacji. Jednym z głównych celów tej akcji było ustalenie, czy obywatele innych krajów przebywający w Polsce mają do tego prawo.

Funkcjonariusze naszej Komendy skutecznie zaangażowali się w realizację tych działań, kontrolując blisko 100 adresów i wylegitymując 170 osób. Wśród tych, którzy zostali zatrzymani byli podejrzani o posiadanie narkotyków, kradzieże, łamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski. Dodatkowo, w ramach działań zostało nałożonych kilkanaście mandatów karnych.

Ta akcja jest początkiem regularnych działań służb bezpieczeństwa skierowanych na utrzymanie porządku publicznego w kraju. Nikt, kto popełnił przestępstwo, nie powinien czuć się bezpieczny w Polsce. Cudzoziemcy przybywający do Polski z zamiarem prowadzenia działalności przestępczej, zwłaszcza w formie zorganizowanych grup przestępczych, będą pod stałą kontrolą polskich służb.