Z uwagi na przewidywane piękne, słoneczne warunki atmosferyczne oraz wzrastające temperatury, zwracamy się z prośbą o szczególną ostrożność i troskę o dobro własne, naszych najbliższych oraz innych osób podczas relaksu nad wodą. Przedstawiane przez meteorologów prognozy pogody sprzyjają spędzaniu czasu wolnego nad morzem, jeziorem czy rzeką. Dbajmy więc o to, abyśmy mogli wspominać te chwile z uśmiechem na twarzy, a nie bólem i żalem.

Służby mundurowe przypominają o kilku kluczowych zasadach, które powinny towarzyszyć nam podczas kąpieli czy pływania. Najważniejsza z nich to korzystanie jedynie z miejsc do tego wyznaczonych i strzeżonych przez doświadczonych ratowników. Z danych policyjnych wynika bowiem, że najwięcej tragicznych wypadków na wodzie ma miejsce w lokalizacjach niestrzeżonych, choć legalnych. Na drugim miejscu znajdują się utonięcia spowodowane nieostrożnością lub łowieniem ryb bez należytej ostrożności.

Do momentów, w których zazwyczaj dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na wodzie, należą między innymi: kąpiele w miejscach bez dozoru, skoki do wody bez uprzedniego ochłodzenia organizmu, spożywanie alkoholu lub innych substancji zmieniających świadomość przed wejściem do wody, brak znajomości miejsca kąpieli, odpływanie zbyt daleko od lądowania, zażywanie kąpieli w czasie ograniczonej widoczności i po zmroku oraz braki wiedzy na temat obsługi sprzętu pływającego i podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Analiza statystyk policyjnych pokazuje, że najczęściej do utonięć dochodzi na rzekach. Kolejne miejsca na tej niechlubnej liście zajmują jeziora. Większość tragedii zdarza się po południu, a ofiarami są najczęściej osoby powyżej 50 roku życia oraz w wieku od 31 do 50 lat.

Nie zapominajmy również o tym, że spożywanie alkoholu na plażach czy innych miejscach publicznych jest zabronione. Warto przypomnieć, że w Warszawie wprowadzono zakaz picia alkoholu na nowo otwartym Moście pieszo-rowerowym. Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne – zarówno na lądzie, jak i w powietrzu czy na wodzie – po spożyciu alkoholu, muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci aresztu lub grzywny nie mniejszej niż 2500 złotych.

Traktujmy szlaki wodne jak drogi! Szanujmy znaki i zasady obowiązujące na wodzie. Zachowujmy uprzedniość, pamiętajmy o prawostronnym ruchu. Jeśli jesteśmy na mniejszym, zwinniejszym statku, ustąpmy pierwszeństwa większym jednostkom.

Na koniec przypominamy o konieczności posiadania odpowiedniego wyposażenia na łodzi lub statku. Statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. Gdy statek nie posiada takich dokumentów, musi być wyposażony w środki bezpieczeństwa adekwatne do liczby osób znajdujących się na nim. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej, statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.