Na warszawskim Targówku trwają ostateczne prace nad modernizacją i rozbudową Warszawskiej Wytwórni Energii. Aktualnie prowadzone są testy, w ramach których spalane są odpady komunalne, które nie kwalifikują się do recyklingu. Ćwiczeniowe procesy te mają na celu sprawdzenie zdolności nowego zakładu do przekształcania takich odpadów w energię cieplną i elektryczną, która zasili sieci miejskie. Te tzw. „gorące rozruchy” stanowią ostatni, decydujący etap przed otwarciem zakładu.

Warszawska Wytwórnia Energii („WWE”), będąca częścią Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, znajduje się przy ulicy Zabranieckiej i po zakończeniu modernizacji stanie się jednym z największych w Polsce obiektów do termicznego przekształcania odpadów. Dzięki rozbudowie, moc zakładu zwiększy się prawie siedmiokrotnie. W efekcie, WWE będzie w stanie przetworzyć około 265 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych rocznie (w porównaniu do około 40 tysięcy ton przed modernizacją) i wytworzyć z nich energię cieplną i elektryczną dla miasta.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, opisuje ten projekt jako największą inwestycję komunalną w Polsce. Trwające „gorące rozruchy” to końcowe testy, które mają na celu sprawdzenie, czy instalacja jest zdolna do przetwarzania w sposób ekologiczny tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną do zasilania miejskiej sieci.

„Gorące rozruchy” to proces testowania i kalibracji instalacji, składający się z wielu złożonych etapów, które mają bezpośredni wpływ na przyszłe działanie zakładu. W ramach tych testów przeprowadza się między innymi pierwsze termiczne zagospodarowanie odpadów komunalnych, które rozpoczęto w grudniu. W tym samym czasie prowadzone są również inne prace, takie jak testy systemów bezpieczeństwa i kontroli ruchu, prace wykończeniowe, dopracowywanie układów drogowych, tworzenie terenów zieleni (w tym „zielonych dachów”) oraz elementów ścieżki edukacyjnej i wyposażanie pomieszczeń.

Według Adama Chwieduka, prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długoterminowej stabilizacji miejskiej gospodarki odpadami. Chwieduk zwraca uwagę, że tylko te odpady komunalne, które nie mogą zostać poddane recyklingowi, będą przetwarzane termicznie.

Warszawska Wytwórnia Energii będzie opierać się na technologii kotłów rusztowych, stosowanej w większości europejskich zakładów odzyskujących energię z odpadów. Nowa instalacja na ulicy Zabranieckiej zostanie zbudowana zgodnie z tzw. standardami BAT (ang. Best Available Technology), co oznacza wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych spełniających wszystkie normy ochrony środowiska, zaawansowany system oczyszczania i monitoringu spalin oraz specjalny system podciśnienia zapobiegający ucieczce nieprzyjemnych zapachów. Dźwiękoszczelne pomieszczenia zapewnią mieszkańcom ciszę i spokój.

W obrębie zakładu znajdzie się także sortownia, do której trafi 30 tysięcy ton odpadów komunalnych z niebieskich i żółtych pojemników rocznie. To pomoże zwiększyć ilość odpadów poddanych recyklingowi w Warszawie. Na terenie obiektu powstanie także ścieżka edukacyjna z punktem widokowym na kominie instalacji, a „zielone dachy” o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych zostaną pokryte kwietną łąką i staną się miejscem dla małej pasieki. W centralnym punkcie – na dachu hali wyładunku – powstanie miejsce edukacyjne z panoramicznym widokiem na Warszawę.

Koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd jest głównym wykonawcą projektu rozbudowy i modernizacji zakładu przy ulicy Zabranieckiej. Wartość kontraktu wynosi obecnie około 1,665 miliarda złotych netto.