Od pierwszego dnia 2025 roku, Polska po raz kolejny, na okres sześciu miesięcy, przejęła funkcję przewodniczącego w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencja Polski będzie skupiać się na promowaniu działań mających na celu zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach – zewnętrznej, wewnętrznej, informacyjnej, energetycznej oraz zdrowotnej. W związku z tym wydarzeniem, stolica kraju – Warszawa, ozdobiona została flagami Unii Europejskiej. Co więcej, Pałac Kultury i Nauki każdego wieczoru jest rozświetlany kolorami flag polskiej oraz europejskiej.

Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej przypada na wyjątkowo skomplikowany okres. Wszystkie kraje członkowskie doświadczają konsekwencji agresji Rosji na Ukrainie, co podkreśla konieczność wzmocnienia sił obronnych naszego kontynentu. Jak mówi prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski: „Zmagamy się z rosnącymi napięciami geopolitycznymi, hybrydowymi atakami na europejskie demokracje, a okres naiwnego podejścia do globalizacji już się skończył”. Jak dodaje Trzaskowski, Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, ale w przeciwieństwie do sytuacji sprzed 13 lat, teraz wchodzimy w rolę Prezydencji jako lider Unii, który wyznacza kierunek i potrafi skutecznie zjednoczyć Unię do wspólnego działania.

Początek 2025 roku to moment szczególnie istotny nie tylko dla Polski, ale również dla całej Wspólnoty Europejskiej. Polska prezydencja będzie musiała sprostać wielu wyzwaniom związanym m.in. z bezpieczeństwem Europy, migracją, zmianami klimatu czy koniecznością zapewnienia konkurencyjności UE na światowym rynku. Dodatkowo, na początkiem kadencji nowego prezydenta USA będzie przypadł czas polskiego przewodnictwa.

Podczas gdy Polska pełni funkcję przewodniczącego Rady UE, w Warszawie odbędzie się 22 nieformalne rady na poziomie ministrów z różnych krajów UE. Większość głównych wydarzeń odbędzie się w stolicy kraju, choć prezydencja ma charakter ogólnopolski z planowanymi spotkaniami w około 20 miastach. W sumie, odbędzie się ponad 300 oficjalnych wydarzeń, a Polska przyjmie około 40 tysięcy delegatów. Z tej okazji, w Warszawie będą powiewać flagi polskie oraz europejskie, które do 13 stycznia będą również ozdabiać pojazdy WTP. Dodatkowo, w przestrzeni miejskiej pojawił się plakat promujący okres polskiej prezydencji.