Od środy 20 listopada, rozpoczyna się festiwal Niewinni Czarodzieje, który w tym roku koncentruje się na temacie „Na karuzeli życia”, mając na celu przywołanie pamięci o popularnym serialu „Czterdziestolatek”. Do 1 grudnia, liczne wydarzenia związane z festiwalem odbędą się w różnych częściach stolicy, umożliwiając publiczności udział w debatach, słuchanie koncertów takich artystów jak Jan Emil Młynarski oraz oglądanie monodramu Anny Seniuk.

Inspiracją dla programu tegorocznej edycji festiwalu Niewinni Czarodzieje była opowieść z serialu „Czterdziestolatek”, reżyserowanego przez Jerzego Gruzę. Ta historia skupia się na życiu Stefana Karwowskiego, inżyniera, męża i ojca, który był wzorowym obywatelem PRL i pracował nad kluczowymi inwestycjami budowlanymi w Warszawie w latach 70., jednocześnie próbując znaleźć swoje miejsce w świecie. Organizatorzy festiwalu planują badać sytuację inżynierów podobnych do Karwowskiego sprzed pięćdziesięciu lat, oraz zastanowić się, co łączy postacie serialu z obecnymi mieszkańcami stolicy.

Główne atrakcje festiwalu

Start festiwalu „Niewinni Czarodzieje” będzie poprzedzony dyskusją na temat muzyki pod tytułem „Weź to wyłącz, czyli co pokoleniom w duszy gra”, która odbędzie się 20 listopada o godzinie 18:00 w Radiowej Czwórce przy al. Niepodległości 77/85. Panelistami będą znani dziennikarze muzyczni: Aleksandra Budka, Adam Smolarek, Tomasz Żąda i Leszek Gnoiński.

Kolejnym punktem programu będzie debata „Na wygląd trzeba zapracować”, podczas której specjaliści będą debatować na temat tego, czy architektura posiada datę ważności i czy budynki mogą się zestarzeć. Dyskusję na temat inwestycji z czasów „Czterdziestolatka” poprowadzą: historycy sztuki Patrycja Jastrzębska i Jarosław Trybuś, reportażysta Filip Springer oraz architekt i varsavianista Grzegorz Mika.

Organizatorzy również zapraszają na dodatkowe panele, takie jak „Nowy zastępca, czyli milenials” – porównujący dwie generacje czterdziestolatków z 1974 i 2024 roku, czy dyskusję na temat ewolucji roli kobiet w społeczeństwie pt. „Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”.

Warsztaty, muzyka i wspomnienia

Festiwal oferuje również warsztaty sitodruku, dancing przy akompaniamencie Beata Kozidrak i Orkiestra Dyskotekową Stefanex, a także koncert Jana Emila Młynarskiego i Natalii Szroeder, po którym organizatorzy zapraszają na silent disco.

1 grudnia o godzinie 20:00, Teatr Rampa (ul. Kołowa 20) zaprezentuje monodram „Księga ziół” (i nie tylko), czyli stand up na siedząco! Spektakl został stworzony dzięki inicjatywie Anny Seniuk i jest prezentacją jej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Anna Seniuk jest także znana z roli Madzi Karwowskiej w seriale „Czterdziestolatek”.