Podczas najnowszej sesji, radni stolicy Polski przyjęli trzy plany miejscowe, które dotyczą dwóch obszarów Włoch i jednego Targówka. Te plany mają na celu określenie przestrzeni publicznych oraz obszarów zielonych, niezbędnych dla mieszkańców tych dzielnic. Dodatkowo, ułatwią one usystematyzowanie tych terytoriów w zgodzie z regułami ładu przestrzennego.

Zastępczyni prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Renata Kaznowska, podkreśliła znaczenie konsekwencji w planowaniu przestrzeni miejskiej, ale także dbałość o potrzeby mieszkańców. Wyraziła radość z faktu, że Rada Miasta uchwala kolejne plany, które przyczyniają się do pozytywnych zmian w krajobrazie miasta.

Plan miejscowy dla Targówka dotyczy rejonu ulicy Wyspowej. Pomimo jego niewielkich rozmiarów, jest to dokument kluczowy dla rodziców mieszkających na Zaciszu. Planiści przygotowali propozycje wykorzystania terenów przy północnym odcinku ulicy Wolińskiej i ulicy Wyspowej na potrzeby placówek publicznych, takich jak żłobki czy przedszkola. Plan podkreśla również znaczenie miejsca dla sportu i rekreacji, terenów zielonych oraz drogi dojazdowe i komunikacji pieszo-rowerowej.

Plan miejscowy dla południowo-zachodniej części Włoch obejmuje obszar Salomei o powierzchni około 54,4 ha. Jest to fragment Warszawy znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego Salomea, który jest pod silną presją inwestycyjną. W planie uwzględniono rozwiązania umożliwiające stworzenie przejrzystej struktury funkcjonalnej i przestrzennej tego obszaru. Przewiduje on rozbudowę infrastruktury technicznej i komunikacyjnej oraz wprowadza możliwość nowych usług publicznych. Dzięki temu planowi możliwe będzie ukształtowanie nowych powiązań dróg publicznych, co zapewni łatwy dostęp do obiektów usługowych, mieszkalnych, terenów zieleni oraz stacji kolei WKD.

Drugim planem miejscowym dla Włoch jest plan zagospodarowania obszaru Rakowa, którego powierzchnia wynosi około 224 ha. Ten plan jest szczególnie trudny i wywołuje wiele emocji oraz dyskusji. Obejmuje on tereny o charakterze przemysłowym i usługowym, a także tereny niezagospodarowane. Plan ma na celu uporządkowanie tego fragmentu Warszawy oraz ułatwienie dostępu do obiektów handlu hurtowego.

Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, Ewa Janczar, z zadowoleniem poinformowała, że podczas tej sesji udało się przyjąć trzy plany miejscowe, które są szczególnie istotne dla mieszkańców Targówka oraz Włoch. Podkreśliła, że jest to kolejny krok w budowaniu miasta dostępnego i przyjaznego dla mieszkańców.

Mieszkańcy chętnie angażują się w proces tworzenia miejscowych planów zagospodarowania. Obecnie trwają konsultacje społeczne czterech takich planów, a wnioski są także zbierane do jednego planu miejscowego.