Warszawskie środowisko kulturalne otwiera ten tydzień z dwoma niepowtarzalnymi wydarzeniami, które łączą sztukę, historię i jedzenie. Chodzi o TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia oraz wystawę czasową pod nazwą „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”, która zostanie zaprezentowana w Muzeum Warszawy. Organizatorzy obu imprez przygotowali wiele niespodzianek dla mieszkańców stolicy oraz licznych odwiedzających turystów.

Zapraszając na nową ekspozycję, Muzeum Warszawy proponuje podróż przez osiemsetlecia historii stołowania się w stolicy Polski. Kulinaria odgrywają kluczową rolę w społecznej przeszłości miasta, stanowią świetne lustro zmieniających się trendów, wpływają też na kształtowanie zwyczajów, budowanie relacji między ludźmi oraz organizację przestrzeni miejskiej – od średniowiecznych czasów aż do współczesności.

W ramach wystawy będzie można podziwiać takie eksponaty jak najstarsze naczynia z kolekcji Muzeum Warszawy, zdjęcia z tanich kuchni wykonane w 1915 roku czy fotoreportaż autorstwa Anny Bedyńskiej, który zaprezentował sceny piknikowania i grillowania nad Wisłą w ubiegłym roku.

Ekspozycja dotyka tematyki bliskiej każdemu, niezależnie od wieku. Dlatego oprócz tradycyjnych eksponatów, na wystawie znalazło się także miejsce do zabawy i edukacji. Przy dużym stole prezentującym nakrycia stołowe z różnych epok przygotowano przestrzeń do kreatywnej aktywności dla najmłodszych – stworzenia własnych „posiłków” za pomocą magnesów. Na końcu wystawy zwiedzający będą mogli samodzielnie skomponować menu dla „food trucka Muzeum Warszawy”. Dodatkowo planowane są warsztaty rodzinne, lekcje muzealne oraz szereg wydarzeń towarzyszących takich jak spotkania, wykłady, debaty czy specjalne oprowadzania. Wystawę będzie można oglądać od 17 października do 17 kwietnia następnego roku.

Drugie z zaplanowanych wydarzeń to Festiwal Żydowskiego Jedzenia TISZ, organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal, którego hasło przewodnie brzmi RZEMIOSŁO, odbędzie się od 16 do 20 października.

Podczas pięciodniowego festiwalu uczestnicy będą mogli cieszyć się warsztatami kulinarnymi i rękodzielniczymi, spotkać się z innymi uczestnikami, posłuchać opowieści, pójść na spacery i… skosztować intrygujących potraw inspirowanych kuchnią żydowską. Festiwal da także okazję do zgłębienia starych i nowych tradycji rzemieślniczych.

Festiwal TISZ (co w języku jidysz oznacza „stół”) to w tradycji żydowskiej czas szczególnej radości, spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole. Festiwal ten organizowany jest co roku podczas radosnego święta Sukot.

Muzeum Warszawy oraz organizatorzy Festiwalu TISZ zapraszają również na rodzinne spacery, podczas których będzie można dowiedzieć się, gdzie w dawnym wielokulturowym mieście pieczono chleb, robiono zakupy czy korzystano z łaźni. Będzie okazja do poznania tajników handlu i rzemiosła z dawnych czasów. Uczestnicy spacerów będą mogli także wcielić się w rolę kupców i rzemieślników oraz przekonać się, jak trudno było przetrwać w XVII-wiecznej Warszawie.