Społeczeństwo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto st. Warszawa są odpowiedzialne za organizację współKongresu Kultury. Przez trzy dni, od 7 do 9 listopada, odbędzie się 30 debat. Spotkania planowane są w dwóch miejscach: Pałacu Kultury i Nauki oraz w Teatrze Dramatycznym. Do 8 września jest możliwość zgłaszania tematów debat oraz proponowania mówców.
Od dnia 7 aż do 9 listopada przestrzeń Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie przeznaczona na współKongres Kultury. W tym czasie odbędą się debaty, których program będzie stworzony przez twórców kultury oraz jej odbiorców.
Minister Hanna Wróblewska podkreśliła wagę kultury jako formy komunikacji oraz wyraziła swoje zadowolenie z inicjatywy, którą podjęło społeczeństwo. W ramach współpracy MKiDK i miasta st. Warszawa, podjęli decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia oraz zorganizowaniu go razem.
Wiceprezydentka miasta st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra wyraża przekonanie, że nadchodzące wydarzenie będzie unikalne w swoim rodzaju. Z radością przyjmuje fakt, że Warszawa ponownie jest gospodarzem tak ważnego wydarzenia jak kongres kultury.
Podczas tego wydarzenia prof. Iwona Kurz, reprezentująca programowy zespół kongresu, zapowiedziała rozmowy na temat ustroju i podziału kompetencji oraz funduszy między różne szczeble władzy.
Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca zespołu programowego, poinformowała o możliwości zgłaszania tematów debat do 8 września. Potem wszyscy uczestnicy będą mogli od 25 września do 6 października zagłosować na pięć najważniejszych tematów debat. W ten sposób zostaną wybrane dwadzieścia kluczowych debat, które staną się częścią programu Kongresu.