W szpitalach zarządzanych przez samorząd województwa mazowieckiego, w 2023 roku przyszło na świat ponad 7 tysięcy dzieci. W porównaniu, rok wcześniej ilość noworodków wynosiła 7 366, a w 2021 roku było ich 7 277. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku urodziło się 3 277 dzieci. Od środkowej części lipca każde nowonarodzone dziecko w tych placówkach otrzymuje specjalną wyprawkę – Witaj na Mazowszu!
Niestety, ogólnokrajowe dane dotyczące liczby narodzin nie są zbyt optymistyczne. Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2023 roku na Mazowszu urodziło się 44,9 tys. dzieci, co oznacza spadek o 10,6% w porównaniu do liczby narodzin z roku 2022 (50,2 tys.). Jest to także mniej o 6,8% niż w 2021 roku, kiedy to urodziło się 54 tys. maluchów.
Marszałek Adam Struzik podkreśla, że te dane powinny skłonić wszystkich do refleksji. Mimo ograniczonych możliwości samorządu, starają się oni wspierać modernizację żłobków, przedszkoli i szkół, z myślą o dobru dzieci i ich rodziców. Samorząd mazowiecki również pomaga rodzinom borykającym się z problemem niepłodności, finansując program in vitro. Dzięki temu, na świat przyszło ponad 700 małych Mazowszan. Zadbano również o odpowiednie warunki w szpitalach, przeznaczając na modernizację oddziału położnictwa i neonatologii szpitala bródnowskiego w Warszawie niemal 13 mln zł.
Poczynając od połowy lipca każde dziecko urodzone w szpitalach marszałkowskich – w Warszawie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie czy Międzylesiu – otrzymuje wyjątkowy prezent. Jest to specjalna wyprawka – Witaj na Mazowszu!, która składa się między innymi z: kokonu niemowlęcego, suchego termoforu, zabawki sensorycznej, dwóch pieluszek, kocyka, czapeczki oraz body. Wszystkie elementy wyprawki posiadają atesty i są wykonane z materiałów bezpiecznych dla maluchów.
Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, wskazuje, że pomoc rodzinom to jeden z priorytetów samorządu. Podkreśla, iż chciałaby, aby matki czuły się wyjątkowo i komfortowo podczas porodu w szpitalach zarządzanych przez samorząd. Dlatego nie tylko inwestują w modernizację oddziałów położniczych i rozwijają kompetencje personelu medycznego, ale także starają się umilić ten czas młodym rodzicom poprzez wręczanie specjalnych upominków.
Prezes placówki Teresa Bogiel podkreśla, że decydując się na poród w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, pacjentki mają pewność i gwarancję bezpieczeństwa. Oddział położnictwa i neonatologii posiadają najwyższy stopień referencyjności, co oznacza, że zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa nie tylko dla ciąż prawidłowych, ale także dla tych zagrożonych. Szpital ma szczególne doświadczenie w opiece nad wcześniakami.