Miejskie służby oczyszczania w stolicy mają na swoje barki spore wyzwanie każdej zimy. W sumie dysponują ponad 400 pojazdami, takimi jak pługi czy posypywarki, które mają za zadanie utrzymanie w należytym stanie aż 3200 km warszawskich ulic. Do tego dochodzi konieczność odśnieżania obszarów dla pieszych o łącznej powierzchni przekraczającej 5 milionów metrów kwadratowych. Całość działań jest pod stałą kontrolą, monitorującą zarówno stan pogody, jak i stan jezdni.
Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu tym procesem. Zajmuje się on zlecaniem odśnieżania i zapewnianiem bezpieczeństwa na 1500 km ulic i na obszarach przeznaczonych dla pieszych o powierzchni 3,5 mln m kw. Firmy odpowiedzialne za te działania muszą być gotowe do pracy przez całą dobę, rozpoczynając od połowy października i trwając przez kolejne pół roku.
W słowach Tadeusza Jaszczołta, dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, priorytetem w sezonie zimowym jest szybkie i efektywne reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe oraz na stan dróg i chodników. W razie potrzeby działania te obejmują też zabezpieczanie nawierzchni przed śliskością czy odśnieżanie, o czym informuje się mieszkańców za pomocą różnych kanałów komunikacji.
Około 1700 km ulic gminnych i 1,5 mln metrów kwadratowych terenów dla pieszych to obszary, które są odpowiedzialnością stołecznych dzielnic. ZOM zleca zimowe działania na tych ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. W gotowości do wyjazdu na sygnał z ZOM jest ponad 300 pługów i posypywarek. Dodatkowo, około 100 kolejnych pojazdów jest w dyspozycji służb dzielnicowych.
Chodniki, które nie przylegają do nieruchomości, a także 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, kładki i schody to obszary, które obsługuje ZOM jeśli chodzi o oczyszczanie terenów dla pieszych. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych. ZOM od lat posypuje takie chodniki piaskiem.
W Centrum Dowodzenia ZOM całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne i informacje ze stacji pogodowych na terenie stolicy. Kontrolerzy ZOM patrolują miasto i sprawdzają stan nawierzchni jezdni, na podstawie czego podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu działań.
Poza ZOM, za zimowe utrzymanie terenów w Warszawie odpowiadają też urzędy 18 dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.