Pierwszy etap oceny propozycji zgłoszonych do 11. edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego dobiegł końca, z zadowalającym wynikiem 1155 projektów, które otrzymały pozytywne recenzje. Wszystkie pomysły, które przekonają mieszkańców stolicy do oddania na nie głosu, zostaną ogłoszone pod koniec maja. Projekty te będą miały szansę na realizację w nadchodzącym roku.
Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, podkreśliła, że liczba projektów docenionych przez komisję oceniającą może jeszcze wzrosnąć. Twórcy projektów, które nie przeszły pierwszej próby, mają prawo odwołać się od negatywnej decyzji. Pełna lista kandydatów do realizacji zostanie ujawniona pod koniec maja.
Mieszkańcy Warszawy przekazali urzędnikom 1833 propozycje na wykorzystanie funduszy z miejskiego budżetu. Od 26 stycznia, zespół specjalistów dokładnie analizował każdy pomysł pod kątem jego możliwości realizacji. Wszystkie propozycje były oceniane na podstawie jednolitych kryteriów, a te, które spełniły wymogi formalne, przeszły do następnego etapu – oceny merytorycznej. Eksperci sprawdzali zgodność z prawem, potencjalną lokalizację realizacji projektu, szacowany czas wykonania oraz koszt przedsięwzięcia.
Niektóre z projektów wymagały niezbędnych korekt. W takim przypadku, ich autorzy otrzymywali propozycje modyfikacji, które umożliwiały dalszy proces oceny.
Na dzień 29 kwietnia 2024 r., statusy zgłoszonych projektów prezentują się następująco:
– Projekty ocenione pozytywnie: 1155 (80 ogólnomiejskich, 1075 dzielnicowych),
– Projekty ocenione negatywnie: 602 (76 ogólnomiejskich, 526 dzielnicowych),
– Projekty wycofane przez autora: 76 (14 ogólnomiejskich, 62 dzielnicowych).
Szczegółowe informacje na temat wyników oceny zostały opublikowane na stronie budżetu obywatelskiego.
Autorzy projektów, którzy nie zgodzili się z decyzją komisji oceniającej, mają możliwość odwołania się od negatywnej oceny. Termin na złożenie odwołania to dni od 4 do 11 maja. Odwołanie można złożyć elektronicznie poprzez stronę budżetu obywatelskiego, lub tradycyjnie – w formie papierowej. Musi ono jednak dotrzeć do odpowiedniego urzędu nie później niż 11 maja 2024 r.
Pod koniec maja, po rozpatrzeniu wszystkich odwołań, zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania. Głosowanie na wybrane projekty odbędzie się już w czerwcu.